Evrendeki İlk Moleküle İlişkin Kanıt Bulundu

 

isediyani

Evrende oluşan ilk molekül tipinin bir örneği uzayda tespit edildi.

 

 

     Bilim insanları evrende oluşan ilk molekül tipinin bir örneğini uzayda tespit etti. Evrende ortaya çıkan ilk molekül tipi olarak bilinen helyum hidrid, ilk kez uzayda gözlendi.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)’dan yapılan açıklamaya göre, Kızılötesi Gökbilimi için Stratosfer Gözlemevi (SOFIA), evrende oluşan ilk molekül olarak bilinen, helyum ve hidrojen atomlarının birleşmesiyle oluşan ve “helyum hidrid” adı verilen molekülün bir örneğini uzayda belirledi. Dünya’dan 3 bin ışık yılı ötede Cygnus (Kuğu) Takımyıldızı yakınındaki NGC 7027 gezegen nebulasında tespit edilen molekül ilk kez uzayda gözlenmiş oldu.

     SOFIA Bilim Merkezi Direktörü Harold Yorke, sözkonusu gözlemin evrenin erken oluşum kimyasına dair bilinenleri teyit ettiğini belirterek, “Bu molekül aslında orada duruyordu. Ancak doğru konumda doğru araçlarla gözlenmesi gerekiyordu ve SOFIA bunu mükemmel şekilde yaptı” ifadelerini kullandı.

     Bilim insanları, Bing Bang (Büyük Patlama)’den yaklaşık 100 bin yıl sonra oluşan helyum hidridin, birbirine bağlı gruplar halindeki atomların oluşturduğu kimyasal bileşiklerin en küçük temel yapısı olan moleküllerin ilk örneği olduğunu tahmin ediyor.

     Bugün evren, gezegenler, yıldızlar ve galaksiler gibi büyük ve karmaşık yapılarla dolu. Ancak 13 milyar yıl önceki Büyük Patlama’dan sonra evren çok sıcaktı ve çoğunlukla helyum ve hidrojen olmak üzere sadece birkaç çeşit atom vardı. Atomlar ilk molekülleri oluşturmaya başladıklarında, evren sonunda soğumaya ve şekle girmeye başladı. Bilim insanları helyum hidrürün ilkel anlamdaki ilk molekül olduğu sonucuna vardı.

     Soğuma başladıktan sonra, hidrojen atomları, helyum hidrür ile etkileşim kurabilmeye başladı ve böylece yıldızların oluşmasında birincil derecede rol oynayan hidrojen molekülü oluştu. Yıldızlar ise günümüzün kimyasal açıdan zengin evrenini. Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden Rolf Guesten, “Helyum hidrürün yıldızlararası uzaydaki varlığına ilişkin kanıtın eksikliği, astronomide onyıllar boyunca bir çıkmaz oluşturdu” diyor.

     NASA, NATURE, BBC

     18 NİSAN 2019

 

431 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir