İngiltere’deki Stonehenge’i Anadolu’dan Göç Edenler İnşâ Etti

 

isediyani

İngiltere’de yapılan bir DNA araştırması sonucu, ülkenin başlıca tarihî anıtlarından Stonehenge’i inşâ edenlerin Anadolu’dan geldikleri tespit edildi.

     İngiltere’de yapılan bir DNA araştırması sonucu, ülkenin başlıca tarihî anıtlarından Stonehenge’i inşâ edenlerin Anadolu’dan geldikleri tespit edildi.

     Başkent Londra (London)’da yapılan DNA araştırmasında uzmanlar, İngiltere’de Neolitik Çağ (M.Ö. 5500 – M. Ö. 800)’da yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa’da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı. Araştırma sonucu, Britanya Adası’nda Neolitik Dönem’de yerleşik olanların, Anadolu’dan yola çıkıp, İber Yarımadası üzerinden gelerek adaya yerleştikleri saptandı. Bu halkın, M.Ö. 4000 yıllarında Britanya’ya ulaştığı belirlendi.

     Araştırmada, İngiltere’ye göçün, Anadolu’dan M.Ö. 6000’lerde başlayan büyük nüfûs hareketinin bir parçası olduğu ve bu halkların Avrupa’ya tarımı getirdiği kaydedildi. Göçten önce, Avrupa’da avcı toplayıcı küçük gruplar yaşıyordu.

     Bu ilk tarım toplumundan bir grup Tuna Nehri’ni takip edip Orta Avrupa’ya giderken, bir başka grup Akdeniz boyunca daha batıya geçti. DNA kanıtları, Neolotik Britanyalılar’ın kökeninin büyük ölçüde Akdeniz rotasını ya kıyı boyunca ya da teknelerle bir adadan diğerine geçerek takip eden gruba dayandığını gösteriyor. Araştırmacılar, Britanya’daki ilk tarım toplumları üzerinde yaptıkları DNA araştırmasında, bu halkın DNA yapısının en çok İber Yarımadası’nda (günümüz İspanya ve Portekiz’i) yaşayanlara benzediğini buldu. İber Yarımadası’nda yaşayan halklar, Akdeniz boyunca göç eden grubun üyesi.

     Bu insanlar, İber Yarımadası’ndan Fransa üzerinden kuzeye ilerlediler. Britanya Adası’na ise Galler ya da Güneybatı İngiltere üzerinden girmiş olabilecekleri sanılıyor. Britanya’ya giren Neolitik Çağ göçmenlerinin tarımın yanısıra, megalit olarak bilinen dev kayalarla inşâ edilen anıtları da getirdiği belirtiliyor. Stonehenge Anıtı da bu geleneğin bir parçası.

     Tarım yapan halkın M.Ö. 4000 yıllarında geldiği dönemde, Britanya’da “batılı avcı-toplayıcı” halkların yaşıyor olmasına karşın, DNA analizi bu iki grubun pek karışmadığını gösteriyor. İskoçya’nın batısında yaşayan bir grup dışında, avcı-toplayıcı halkın yerini Neolotik çiftçilerin aldığı ifade ediliyor. Londra’daki Ulusal Tarih Müzesi’nden Dr. Tom Bot, “Neolotik çiftçilerin gelmesinin ardından, yerel Britanyalı avcı-toplayıcıların izine pek rastlayamıyoruz. Bu durum, hiç karışmadıkları anlamına gelmiyor. Sadece nüfûslarının genetik bir miras bırakmak için çok küçük olduğunu gösteriyor” dedi.

     Araştırmada avcı-toplayıcı halka ait DNA örnekleri de incelendi. Buna göre, o dönemin çoğu Avrupalı avcı-toplayıcı halkı gibi, bu halk esmer ve mavi gözlüydü. Neolitik çiftçilerin ise derilerinin daha açık renkli, kahverengi gözlü ve siyah ya da koyu kahverengi saçlı olduğu belirlendi.

     DOĞA EKOLOJİSİ VE EVRİM, BBC, PHYS

     16 NİSAN 2019

 

163 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir