Mars’ta Yaşam İzine Rastlandı

 

isediyani

Mars’tan koparak Dünya’ya düşen bir göktaşı üzerinde yapılan araştırmada, Kızıl Gezegen’de mikrobik ölçüde yaşam izlerine rastlandı.

 

     Macar bilim insanları, Mars’tan koparak Dünya’ya düşen bir göktaşı üzerinde yaptığı araştırmada, Kızıl Gezegen’de mikrobik ölçüde yaşam izlerine rastladı. Araştırma verilerinin NASA’da görevli yetkililerin 90’lı yıllarda elde ettiği sonuçlara benzemesi ise dikkat çekti.

     Macaristan Bilim ve Astronomi Araştırma Merkezi’nde ALH-77005 adlı göktaşını inceleyen bilim insanları, Mars’ta yaşama dair bazı bulgulara rastladı. Sözkonusu göktaşı üzerinde biyolojik izlerin bulunduğunu ifade eden araştırmacılar, bu verilerin yaşayan bir organizmanın izleri olduğunu belirtti.

     Araştırma için Macar bilim insanları, kızılötesi teknolojiyle çalışan bir mikroskop kullandı. Özel lensler sayesinde Mars’ta yaşayan mikropların ve diğer mikro-organizmaların göktaşı üzerinde bazı doku izleri bıraktığı ifade edildi. Araştırmacılar bunun yanında göktaşı içerisinde bulunan mineral ve diğer maddeler üzerinde de izotop testi yaptı. Çalışmalar sonunda bulunan mikroskobik liflerin, daha önce Mars’ta yaşamış bakterilerin varlığına işaret ettiği ifade edildi. Bu bakterilerin demir pası yiyerek hayatta kaldığı belirtildi.

     1996 yılında NASA’da görevli Amerikalı bilim insanları, Mars’tan gelen ALH 84001 adlı göktaşı üzerinde yaptığı araştırmada benzer sonuçlara rastlamıştı. O dönemde incelenen göktaşının 4 milyar yıl önce oluştuğu ve Dünya’ya da 13.000 yıl önce düştüğü açıklanmıştı. NASA’nın incelediği göktaşı, 1977 – 78 yıllarında Japonya Ulusal Enstitüsü tarafından Kuzey Kutbu’ndaki bir araştırmada bulunmuş, ALH-77005 ismi verilen kaya parçası daha sonra ABD’li yetkililere gönderilmişti.

     OPEN ASTRONOMY

     16 NİSAN 2019

 

169 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir