Büyük Yok Oluşa Volkanlar mı Sebep Oldu?

 

isediyani

Dünya üzerinde 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluşa volkanların yol açtığı teorisini destekleyen kanıt elde edildi.

 

 

     Dünya üzerinde 252 milyon yıl önce yaşanan büyük yok oluşa volkanların yol açtığı teorisini destekleyen kanıt elde edildi.

     ABD’li ve Çinli taşılbilimcilerin yaptığı araştırma, Dünya çapında ondan fazla bölgede çok eski zamanlardan kalma kayalarda rastlanan yüksek miktarda cıvanın, 252 milyon yıl önce “Büyük Ölüm” olarak adlandırılan kitlesel yok oluşa volkan patlamalarının yol açtığının en güçlü kanıtı olduğunu ortaya koydu. Cincinnati ve Çin Yerbilimleri üniversitelerinin ortaklaşa çalışmasında, 252 milyon yıl önce, bugün Rusya’nın orta kesiminde yer alan Sibirya Trapları’nda meydana gelen volkanik patlamalar sırasında atmosfere salınan cıva buharının ve kömür tortularının, sonunda yağış biçiminde Dünya genelinde deniz sedimanına düştüğü, böylece felâketin elementsel imzasını attığı belirtildi.

     Binlerce yıl süren volkanik patlamalar sırasında, Dünya üzerinde denizde ve karadaki canlıların % 95’inden fazlasının yok olduğu, felâketi izleyen dönemde dinozorların ortaya çıktığı kaydedildi.

     Dünya’nın 4, 5 milyar yıllık tarihinde 5 kitlesel yok oluşa tanık olduğu ifade ediliyor. Bilim insanları, 65 milyon yıl önce dinozorları ortadan kaldıran kitlesel yok oluşa, şu anda Meksika olan bölgeye dev bir meteorun çarpmasının yol açtığı teorisinin elementsel kanıtının da iridyum olduğunu belirtiyor.

     NATURE COMMUNICATIONS, SCIENCE DAILY

     16 NİSAN 2019

 

133 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir