Meteor Yağmurları Ay’da Su Buharı Meydana Getiriyor

 

isediyani

NASA’nın keşif uydusu LADEE, meteor yağmurlarının Ay atmosferinde su buharı ortaya çıkardığını tespit etti.

 

 

     Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)’nın Ay Atmosferi ve Toz Ortamı Keşif Uydusu (LADEE), meteor yağmurlarının Ay atmosferinde su buharı ortaya çıkardığını tespit etti.

     NASA ile Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuarı’ndan bilim insanları, meteor yağmurlarının Ay’ın ince atmosferinde suyun gaz hali olan H2O’nun ve hidrojen ile oksijen atomlarının daha reaktif bir bileşkesi olan hidroksilin (OH) oluşumuna yol açtığını tespit etti. Ay yörüngesinde Ekim 2013 – Nisan 2014 arasında gaz ölçümleri yapan LADEE verilerini inceleyen bilim insanları, 9 Ocak, 2 Nisan, 5 Nisan ve 9 Nisan tarihlerindeki meteor yağmurları sonrasında atmosferde ortaya çıkan su buharı yoğunluğunu kayda aldı. Su buharının meteorlarla taşınamayacak kadar yoğun olduğunu ifade eden bilim insanları, suyun Ay’ın kendi kütlesinde bulunduğu varsayımı üzerinde duruyor.

     Meteor çapması sonucu su buharı oluşabilmesi için meteorun Ay yüzeyinin en az 8 cm altına girerek su bulunan katmana nüfuz etmesi gerektiğini belirten bilim insanları, ölçümlere göre, yüzey katmanında binde 2 ilâ binde 5 oranda su bulunması gerektiğini ifade etti. Bu yoğunlukta bir ton toprak kütlesinden ancak yarım litre su çıkarılabileceğini kaydeden araştırmacılar, bunun Dünya üzerindeki en kurak bölgeden bile daha kurak olduğunun altını çizdi.

     NASA, Ay yüzeyinde kalıcı bir uzay istasyonu kurarak Dünya’nın uydusunu uzay araştırmaları içi bir basamak olarak kullanmayı planlıyor. Bu veriler, Ay yüzeyinde yaşamayı sürdürülebilir kılmak üzere yararlanılabilecek unsurlar üzerine yapılan bilimsel araştırmaları destekliyor.

     NASA, NATURE GEOSCIENCES

     16 NİSAN 2019

 

150 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir