Avrupa Ülkelerinde “Buyurun Ben Müslüman’ım” Etkinliği

 

isediyani

Avrupa ülkelerinde Müslümanlar’a yönelik önyargıları kırmak amacıyla “Buyurun ben Müslüman’ım” etkinliği düzenlendi.

 

     Avrupa ülkelerinde Müslümanlar’a yönelik önyargıları kırmak amacıyla “Buyurun ben Müslüman’ım” etkinliği düzenlendi.

     Etkinlik çerçevesinde Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Fransa, Danimarka, İsveç, Norveç, İtalya, Avustralya ve Kanada’da stantlar açıldı. Gönüllü gençler, cadde ve meydanlara kurulan stantlarda, 210 binden fazla kişiye gül ve İslam dînini anlatan broşür dağıttı.

     HOLLANDA

     Hollanda’da, Millî Görüş teşkilâtlarına bağlı Hollanda İslam Federasyonu ve Kuzey Hollanda Millî Görüş Federasyonu tarafından düzenlenen “Buyurun ben Müslüman’ım” etkinliğinde, 35 farklı noktada İslamiyet hakkında bilgi verildi.

     Özellikle büyük şehirlerde organize edilen etkinlikte, 26 farklı kentte 150 gönüllü 32 bin gül ve İslam’ı anlatan broşürler dağıttı.

     Hollanda medyasının da takip ettiği etkinlikle ilgili açıklama yapan gönüllülerden Fatih Demir, amaçlarının Hollandalılar’a broşür ve güllerle İslam’ı anlatarak son yıllarda bu ülkede İslamiyet ve Müslümanlar’a karşı oluşan önyargıları yıkmak olduğunu söyledi. Demir, çok sayıda gönüllü gençle birlikte Hollandalılar’la sohbet ederek hedeflerine ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

     Hollandalı Claudi Koning, etkinliğin çok güzel olduğunu belirterek, “Bu tür eylemlere çok ihtiyacımız var. Buna insan sadece sevinebilir. Ben şahsen çok seviniyorum bu tür inisiyatiflere. Herkes eşittir ve herkese kendi değerini vermek lazım, fakat bu zamanın en büyük problemi bu” dedi.

     Çokkültürlü bir toplumda yaşadıklarına işaret eden Yahudî asıllı Rens Oudheusden ise, “Hepimiz insanız ve birbirimize insan gibi davranıp yan yana yaşayabilmemiz lazım. Önemli olan birbirimize saygı duymak” ifadesini kullandı.

     ALMANYA

     İslam Toplumu Millî Görüş Teşkilâtı tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen etkinlik, başkent Berlin’de Kottbusser Tor Meydanı’nda, Emir Sultan Camii ve Ayasofya Camii önünde yapıldı.

     Berlin’in yanısıra ülkenin birçok kentinde de düzenlenen “Buyurun ben Müslüman’ım” etkinliğinde gençler gül ve İslamiyet’i anlatan broşürler dağıttı. Almanlar’la sohbet eden gençler, yoldan geçen komşularını camilere davet etti.

     Mevlânâ Camii Gençlik Tanıtma Başkanı Samet Özban, çevrede yaşayanların Müslümanlar hakkında sahip oldukları önyargıları kırmak istediklerini belirterek, “Onlara ‘Mahallenizde de Müslümanlar var. Sorularınız varsa sorun’ dedik. Onları camilerimize davet ettik. Çok güzel bir etkinlik oldu. İnşallah hayırlısı olur” dedi.

     BELÇİKA

     Belçika’da 50 genç Müslüman, “Buyurun ben Müslüman’ım” etkinliği çerçevesinde, sokaklarda gül ve İslam dînini anlatan broşürler dağıttı.

     Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Belçika İslam Federasyonu Dış İlişkiler Başkanı Ömer Sıkıer, “Bugün Belçika’nın merkezinde güller dağıtıyoruz. Bu çalışmamızın hedefi Belçika’da yaşadığımız olumsuzluklar, önyargılar ve İslam karşıtlığının karşısına geçebilmek” diye konuştu.

     AVUSTURYA

     Başkent Viyana ve çevre kentlerde kurulan toplam 11 stantla, Avusturya’da yaşayan insanlara İslam ve Müslümanlar hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

     Viyana İslam Federasyonu Kurumsal İletişim Başkanı Muammer Akkaya, yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısından ötürü etkinlik noktalarını ziyaret eden kişilerin üzüntülerini dile getirdiğini, bu tür etkinliklerin nefret söylemini bertaraf etmek ve birlikte yaşamı güçlendirmek açısından önemli olduğu düşüncesini paylaştıklarını aktardı.

     ANADOLU AJANSI

     13 NİSAN 2019

250 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir