Fotoğrafı Çekilen İlk Karadeliğe “Powehi” Adı Verildi

 

isediyani

İlk kez fotoğrafı çekilen karadeliğe, Hawaii dilinde “Derin, süslü karanlık oluşum” anlamına gelen “Powehi” adı verildi.

 

     İlk kez fotoğrafı çekilen karadeliğe, Hawaii dilinde “Derin, süslü karanlık oluşum” anlamına gelen “Powehi” adı verildi.

     Hawaii’de yayımlanan Star Advertiser gazetesinin haberine göre, dünyanın farklı bölgelerindeki 8 gözlemevi arasında bağlantı kurularak oluşturulan Event Horizon teleskop dizgesi tarafından fotoğraflanan karadeliğin isim babası, Hawaiili dil profesörü Larry Kimura oldu.

     Projede görev alan gökbilimciler, kullanılan teleskoplardan ikisinin Hawaii’de olması nedeniyle, 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan dev karadeliğe Hawaii dilinde bir ismin verilmesini uygun gördü.

     “Powehi” sözcüğü Hawaii’de 18. yy’dan beri söylenen ve yaratılış hikâyesini anlatan “Kumulipo” adlı bir ilahîdeki “Po” ve “Wehi” sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. “Po” kelimesi “sonsuz yaratımdaki derin karanlık kaynak” demekken, “Wehi” de “süslenmiş, bezenmiş” anlamına geliyor.

     Prof. Larry Kimura, yazılı açıklamasında, “Bilimsel olarak teyit edilmiş ilk karadeliğe bir Hawaii isminin verilmesi benim ve Po’dan gelen soyum için büyük bir onur” dedi. Projede görev alan 200 gökbilimciden biri olan, Mauna Kena’daki James Clerk Maxwell Gözlemevi’nin yöneticisi olan Jessica Dempsey de, “Haberi duyunca az kalsın sandalyemden düşüyordum. İsim karadeliğin bilimsel tanımıyla çok güzel örtüşüyor” dedi.

     Dünya’dan 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 54 milyon ışık yılı) uzaklıktaki karadeliğin fotoğrafı Çarşamba günü yayımlanmıştı.

     STAR ADVERTISER

     12 NİSAN 2019

 

157 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir