Japonya’da Kürtçe Eğitim Başladı

 

isediyani

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan üniversiteler, akademik takvimin başladığı Nisan 2019’dan itibaren Kürtçe’nin Kurmancî lehçesiyle derslere başladı.

 

     Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan üniversiteler, Kürtçe’yi ders müfredatına aldı. Tokyo Yabancı Araştırmalar Üniversitesi, akademik takvimin başladığı Nisan 2019’dan itibaren Kürtçe’nin Kurmancî lehçesiyle derslere resmen başladı.

     Daha önce, Kürtçe’nin Kurmancî lehçesini, halk ve öğrencilere okutmak üzere ders müfredatına aldığını duyuran Tokyo Yabancı Araştırmalar Üniversitesi’nde, Kürtçe derslere start verildi.

     Yaklaşık 40 öğrencinin katılımıyla başlayan ilk Kürtçe dersi, Japonya tarihinde bir ilk olma özeliğini taşıyor. Üniversitenin Öğretim Üyesi Vakkas Çolak tarafından verilen derse katılımın yüksek olması dikkat çekti.

     Rûdaw’a konuşan Öğretim Görevlisi Vakkas Çolak, bunun Japon akademisi için bir ilk olduğunu ve önem arzettiğini söyledi. Vakkas Çolak, “İlk Japonca – Kürtçe sözlük ile ilk Japonca – Kürtçe gramer kitabının ardından ilk Kürtçe dersi de gerçekleştirmiş olduk. Öte yandan Japon edebiyatında Kürtler’i konu edinen eserleri de Kürtçe’ye çevirip, çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

     RÛDAW, NERİNA AZAD, HABER AZAD

     11 NİSAN 2019

 

332 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir