Kediler İsimlerini Öğrenebiliyor

 

isediyani

Kedilerin aslında kendi isimlerini öğrenebildikleri ortaya çıktı.

 

 

 

     Kedilerin aslında kendi isimlerini öğrenebildikleri ortaya çıktı. Genel olarak kedi sahipleri ise kedilerinin isimlerini anlamadıklarını, isimlerine tepki vermediklerini söylüyor. Yapılan bir araştırma ise kedilerin isimlerini öğrenebildiklerini ortaya koydu.

     Geçmişte köpeklerle yapılan pekçok çalışmanın aksine kedilerin isimlerini öğrenebilmeleri konusunda yapılmış çok fazla çalışma bulunmuyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Sofia Üniversitesi’nden bilim insanları, kedilerin kendi isimlerine, başka kedilerin isimlerine ve rastgele sözcüklere nasıl tepki verdiklerini ölçtü.

     Araştırmayı yöneten Atsuko Saito ve ekibi, 78 kedi üzerinde çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda kediler hem ev kedilerinden hem de Japonya’da oldukça popüler olan kedi kafelerindeki kedilerden seçildi. Kedilerin tepki verip vermedikleri, çeşitli ortamlarda test edildi.

     Araştırmacılar ilk olarak kedilere rastgele sözcükleri defalarca tekrar ederek çalışmalara başladı. Kediler bu sözcüklere alıştıklarında, kendileri üzerinde bir etkisi olmadığı için bu sözcükleri yok saymaya karar veriyorlar. Daha sonra ise araştırmacılar kedinin ismini ve bu anlamsız sözcükleri birarada söylemeye başladılar. Böylece kedilerin, kendileri için anlamsız olan sözcüklerin arasında bile olsa isimlerini duyunca tepki verip vermedikleri incelendi. Hayvanların tepkileri, tepkinin türüne ve şiddetine göre derecelendirildi. Kulak ve kuyruk hareketi gibi hareketler olumlu işaret sayıldı.

     Araştırma sonucunda bazı hayvanların kesinlikle isimlerine tepki gösterdikleri ortaya çıktı. Ev kedileri isimlerine ne tepki vereceklerini ve isimlerinin ne olduğunu biliyor. Kafe kedileri ise kendi isimleriyle çok daha ilgisiz gözüktü. Bunun sebebi olarak ise çok fazla uyarana maruz kalmaları veya kendi isimlerini erken yaşta öğrenememeleri gösterildi. Ev kedilerinin bile bir kısmı rastgele sözcüklere tepki verirken kendi isimlerine ilgi göstermedi.

     WEBTEKNO

     5 NİSAN 2019

 

375 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir