Peru’da 43 Milyon Yıllık Dört Bacaklı Balina Fosili Bulundu

 

isediyani

Peru’da 43 milyon yıl öncesine ait dört bacaklı, ayakları perdeli ve toynaklı balina fosili bulundu.

 

 

     Peru’da 43 milyon yıl öncesine ait dört bacaklı, ayakları perdeli ve toynaklı balina fosili bulundu. Araştırmacılara göre bulunan bu fosil, balinaların tarihi için bir devrim niteliğinde.

     Paleontologlar, deniz memelisinin bedeninin 4 m uzunluğunda olduğuna ve bacaklarıyla hem yüzüp hem de karada yürüyebildiğine inanıyor. Vücûd ağırlığını taşıyan dört bacakları ve kuvvetli kuyruğuyla bu yarı – su balinası, su samuruna ve kunduza benzetiliyor.

     Araştırmacılar, bulunan fosilin balinaların gelişimi ve nasıl yayıldıklarına ışık tutabileceğine inanıyor. Araştırmaya katılan Belçika Doğa Bilimleri Kraliyet Enstitüsü’nde görevli bilim insanı Dr. Oliver Lambert, “Bu, Hindistan ve Pakistan dışında dört ayaklı balinalar için bulunan en bütünlüklü örnek” dedi.

     Balina fosili, Peru’nun Pasifik kıyısına 1 km mesafede Media Luna plajındaki deniz sedimanında bulundu. Bilim insanları fosilin Peru’da bulunmasının ilginç olduğunu düşünüyor, zirâ ilk balinaların yaklaşık 50 yıl önce Güney Asya’da ortaya çıktığına inanılıyor. Balinalar, vücûdları suya daha dayanıklı hale gelince Kuzey Afrika ve birçok fosilin bulunduğu Kuzey Kızılderili Kıtası’na göç etti. Bilim insanlarının bu son keşfi, ilk balinaların Güney Kızılderili Kıtası’na göç ettiklerine işaret ediyor.

     Fosil için kazı çalışmalarını Peru, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika’dan paleontolojistlerden oluşan uluslararası bir ekip yürüttü.

     Bilim insanları bulunan fosile “Pasifik’teki Gezgin Balina” anlamına gelen “Pregosetus Pasifikus” adını verdi.

     BBC

     5 NİSAN 2019

 

444 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir