Kürdistan’ın Göğsü Zağros Dağları Eteklerinde 4000 Yıllık “Kayıp Şehir” Bulundu

 

isediyani

İnsanlık tarihinin ve medeniyetin beşiği olan Kürdistan ülkesi, keşifleriyle bilim dünyasını büyülemeye devam ediyor. Kürdistan’ın göğsü Zağros Dağları eteklerinde 4000 yıllık “bilinmeyen bir şehir” keşfedildi.

     İnsanlık tarihinin ve medeniyetin beşiği olan Kürdistan ülkesi, keşifleriyle bilim dünyasını büyülemeye devam ediyor. Kürdistan’ın göğsü Zağros Dağları eteklerinde 4000 yıllık “bilinmeyen bir şehir” keşfedildi.

     Yerleşimin keşfi, 2012’den beri orada çalışmasına rağmen, Kürdistan’ın Zağros Sıradağları yakınlarındaki Kunare bölgesinde çalışan Fransız arkeologları şaşırttı. Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) dergisinde yayınlanan makalede Christine Kepinski, “Burada bir şehir keşfetmeyi beklemiyorduk” dedi. Mission Archéologique Française du Peramagron’dan proje lideri Aline Tenu, “Kunare kenti, şimdiye kadar Mezopotamya çalışmaları çevresinde kalan, bilinmeyen insanlarla ilgili yeni bulgular sunuyor” ifadelerini kullandı.

     Zağros Sıradağları’nın eteklerinde bulunan Kunare’deki beş kazı alanı, düzinelerce metreye kadar uzanan büyük taş temelleri, büyük bir hayvan çiftçiliği, sulama ve tarıma dair kanıtları ortaya koydu. CNRS çivi yazısı uzmanı Philippe Clancier’e göre, kentin yazıları “Akkad ve Sümer yazılarının yanısıra Mezopotamya komşularınınki hakkında kesin bir kavrayışa sahip olduğunu” gösterdikleri gibi, bu çivi yazıları özellikle önem taşıyor. Bu dilsel ipuçları şehir ve dev komşusu arasındaki politik dinamikleri ortaya çıkarabilir. Akkad İmparatorluğu, dünyanın ilk ve en eski imparatorluğu.

     Bulunan diğer maddeler de kentin zengin ve refah düzeyinin olduğunu ve uzak bölgelerle ticarî ilişkide bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca kazılarda seramikler de keşfedildi. Kepinski, “Büyük olasılıkla şehir, doğuda İran İmparatorluğu ile batı ve güneyde Mezopotamya İmparatorluğu arasındaki sınırdaki stratejik konumundan faydalandı” diyor.

     Ekip, bu sıradışı şehrin kaderini ortaya çıkarmak için kazılara devam edeceğini belirtiyor.

     Kentin orijinal adına dair henüz birşey bulamadıklarını belirten Tenu, “Ama aramaya devam edeceğiz” diyor.

     CNRS, IFL SCIENCE

     4 NİSAN 2019

 

474 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir