Kürt Ressam Azad Heme Şeyhanî, Dünya Birincisi Oldu

 

isediyani

Kürt ressam Dr. Azad Heme Şeyhanî, Red Line Art Works’un düzenlediği ve 40 ülkeden katılımın olduğu uluslararası yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü.

 

 

     Kürt ressam Dr. Azad Heme Şeyhanî, Red Line Art Works’un düzenlediği ve 40 ülkeden katılımın olduğu uluslararası yarışmada birincilik ödülüne layık görüldü.

     Dünya birincisi olmasıyla ilgili konuşan Dr. Azad Heme Şeyhanî, “Bu yarışmadan önce, Aralık 2018’de İngiltere’de açılan sergiye birkaç tablo ile katıldım. Ulusal ve yerel medya tablolarıma büyük bir ilgi gösterdi. Bunun üzerine Red Line Art Works, düzenledikleri uluslararası bir yarışmaya 4 tablo ile katılmamı istedi. 40 ülkeden ressamların katıldığı yarışmada birinci oldum” dedi.

     Kürt ressam Şeyhanî’nin birinciliğe layık görülen “The Ship of Diversity” (Çeşitlilik Gemisi) adlı tablosu, II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan en büyük göçleri konu alıyor. Tabloda IŞİD savaşı ve iklim değişikliği sebebiyle göç eden farklı dünya uluslarına ait renk ve yapılar aynı gemide görülüyor.

     Resim sanatçısı Azad Heme Şeyhanî, IŞİD saldırısı sonucunda Kürdistan’da yaşadığı kenti terketmek zorunda kalmıştı. Halen Kürdistan, İtalya ve İngiltere üçgeninde yaşamını sürdüren Şeyhanî, Kürdistan’daki bir üniversitede direktörlük yapıyor. Şeyhanî aynı zamanda İtalya’nın Venedik (Venezia) şehrinde bulunan Mimarlık Koleji’nde dekanlık ve İngiltere’deki mahkemeler için tercümanlık yapıyor.

     Kürt ressamın sanat eserleri, göç travmalarını ve bölünmüş yaşamları yansıtıyor.

     RÛDAW

     4 NİSAN 2019

 

474 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir