NASA: “Kürdistan’ın Başkentindeki Erbil Kalesi, Dünyanın En Eski Yapısı”

 

isediyani

NASA, Kürdistan’ın başkentindeki Erbil (Hewlêr) Kalesi’nin, dünyada halen insan yaşamının sürdüğü en eski yapı olduğunu açıkladı.

 

 

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Kürdistan’ın başkentindeki Erbil (Hewlêr) Kalesi’nin, dünyada halen insan yaşamının sürdüğü en eski yapı olduğunu açıkladı.

     NASA’nın resmî sitesinde dün yer verilen açıklamaya göre, Erbil Kalesi’nin inşâ tarihi, en az 6 bin yıl öncesine dayanıyor.

     Erbil Kalesi’nin; Sümerler, Asurlular, Sasaniler, Moğollar, Hristiyanlar ve Osmanlılar’ın dönemlerinden geçtiği ve Yahudî, Hristiyan ve Müslümanlar’ın ibadethanelerine evsahipliği yaptığı belirtildi.

     Kürdistan Hükûmeti’nin verilerine göre, 1995 yılında Erbil Kalesi’nde 247 ev ve bu evlerde yaşayan 1631 kişi bulunuyordu. Ancak 2003 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından “Dünya Kültür Mirasları Listesi”ne alınarak boşaltıldı.

     32 m yüksekliğe sahip olan kalede evler kerpiçten inşâ edilmiş. 2014 yılında UNESCO listesine giren kalede halen bir aile yaşamını sürdürüyor. Kalede ayrıca birkaç müze yer alıyor.

     Tarihî kale, Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in de simgesi konumunda.

     NASA

     3 NİSAN 2019

 

322 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir