Türkiye 2019 Yerel Seçimleri: Kürdistan’da Kadın Muhtar Adayları, Erkeklerin Tozunu Attırdı

 

isediyani

Türkiye’de gerçekleşen 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Kürdistan’ın birçok yerinde genç kadın adaylar, yılların muhtarlarının tahtını sarstı.

 

     Türkiye’de gerçekleşen 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Kürdistan’ın birçok yerinde genç kadın adaylar, yılların muhtarlarının tahtını sarstı.

     Ağrı (Agırî) ve Elazığ (Mezire)’da 2 üniversite mezunu genç kadın muhtarlıkları kazanarak erkek rakiplerine büyük fark attı. Mardin (Mêrdîn)’e gelin gelen kadın ise 29 yıl sonra muhtar seçildi.

     ELAZIĞ’IN TEK VE EN GENÇ KADIN MUHTARI

     Elazığ’da yaşayan üniversite mezunu 28 yaşındaki Seda Gündoğan, 10 yıllık muhtara 16 oy fark atarak muhtar seçildi. Gündoğan, Elazığ’ın tek kadın ve en genç muhtarı oldu.

     Elazığ merkeze bağlı Sugözü mahallesinde yaşayan 28 yaşındaki İktisat Bölümü mezunu Seda Gündoğan, çocukken annesini, 11 yaşında ise trafik kazasında babası ile amcasını kaybetti. Diğer amcaları ve halaları tarafından büyütülen Gündoğan, ailesi ile komşularının isteği üzerine mahallenin muhtar adayı oldu.

     2’si erkek 3 adayın bulunduğu seçimde Gündoğan, en yakın rakibi olan 10 yıllık eski muhtara 16 oy fark atarak, 110 oy ile Elazığ’ın merkezinde tek kadın muhtar olarak seçildi. Özel bir çağrı merkezinde çalışan Gündoğan, hafta sonları traktör sürüyor, inek sağıyor, keçi ve tavukları yemliyor. Yaptıkları ile herkese örnek olan genç muhtar, büyük ilgi topluyor.

     ATANAMAYAN ÖĞRETMEN, KÖYÜNE MUHTAR OLDU

     Öte yandan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden 3 yıl önce mezun olduktan sonra atanamayan Meryem Önkür, köyüne muhtar oldu.

     5 erkek rakibini geride bırakarak aldığı 210 oyla muhtarlığa seçilen Önkür, artık köyünün gelişmesi için çalışacağını söyledi.

     Ağrı’nın Doğubeyazıt (Bazîd) ilçesine bağlı Dalbahçe (Korım) köyünde yaşayan Mubar – Mustafa Önkür çiftinin 9 çocuğundan en büyüğü olan 25 yaşındaki Meryem Önkür, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu.

     MARDİN’E GELİN GELEN KADIN, ARTUKLU’DA MUHTAR SEÇİLDİ

     Mardin’in Artuklu ilçesine Aydın (Güzelhisar)’dan 29 yıl önce gelin gelen Yasemin Düzce, kırsal Çukuryurt mahallesinin muhtarı seçildi.

     Gümrük memuru Yasemin Düzce, 29 yıl önce evlendiği meslektaşı eşi Galip Düzce ile Suriye sınırındaki Artuklu ilçesine bağlı bağlı Çukuryurt mahallesine yerleşti. Tayinlerinin çıkmasının ardından değişik illerde görev yapan Düzce çifti 2 yıl önce emekli olduktan sonra Çukuryurt’a geri döndü.

     Gelin geldiği mahalleye kadınların yoğun desteğiyle muhtar adayı olan Düzce, kendisine rakip çıkmayınca seçimlerde 162 oyun 140’ını alarak muhtar seçildi.

     BATMAN’DA İLK KADIN MUHTAR

     Seçimlerde Batman (Élih)’da ilk defa bir kadın, mahalle muhtarı oldu.

     48 kadın muhtar adayının yarıştığı Batman’da Sağlık mahallesi muhtar adayı Fatma Türkan, ipi göğüsleyerek 7 erkek adaya karşısında yarışı kazandı. Türkan, Sağlık mahallesi muhtarı oldu.

     BASNEWS

     3 NİSAN 2019

 

239 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir