Kuşlar Sigara İzmaritlerini Silah Olarak Kullanıyor

 

isediyani

Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar sonucunda kuşların, sigara izmaritlerini parazitlere karşı kimyasal silah olarak kullandıkları belirlendi.

 

 

 

     Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar sonucunda kuşların, sigara izmaritlerini parazitlere karşı kimyasal silah olarak kullandıkları belirlendi.

     Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, ispinoz kuşları, yerlere atılmış olan sigara izmaritlerini toplayarak yuvalarını yapmak için kullanıyorlar. İlk başlarda bunun bilinçli olarak mı yapıldığı yoksa tamamen tesadüfî bir durum mu olduğu bilinmiyordu. Üniversitede kurulan bir ekip bu durumun sebeplerini araştırmaya başladı. Yumurtaların kuluçkalanmasından bir gün sonra üç gruba ayrılan 32 ispinoz kuşu yuvasını takip etmeye başladılar.

     İlk başta kuşların yuvalarında değişikliğe giden ekip, yuvanın yapay keçe kullanarak yuvaları tekrardan dizayn etti. Bu sayede kuluçkalanma döneminde ortaya çıkabilecek olan parazitler yok edildi. Araştırmacıların yaptıkları gözlemler sonucunda, ilk grubun 10 yuvasında da canlı kene, ikinci grubun 10 yuvasında da kene ölüleriyle karşılaştılar. 12 yuvadan oluşan üçüncü grupta ise kene bulunamadı.

     Canlı kene bulunan yuvalarda, ispinozların yuvalarına sigara izmariti eklemesi bekleniyordu. Kene ile enfekte olan bu yuvalara eklenen sigara izmariti malzemesinin ağırlığı, yuvalara eklenen sigara izmarit malzemesinin ağırlığının ölü keneler bulunduğundan ortalama olarak % 40 daha fazla olmuştu. Bu gözlemler sonucunda araştırmacılar, ispinoz kuşlarının parazitlerden kurtulmak için sigara izmaritlerini kimsayal bir silah olarak kullandıklarını anladılar.

     Elbette bu deneyin ilk sonuçlarına göre sigara bu kuşlar için faydalıydı. Ancak araştırmaların devam etmesi üzerine farkedilen bir gerçek vardı: İzmaritin fazlaca bulunduğu yuvalardaki civcivlerde kromozom bozuklulukları fazlalaşmaktaydı. Bir yandan silah olarak kullanmakta oldukları izmarit aslında onların kromozomlarını bozuyordu, içgüdüsel olarak bile ispinoz kuşlarının bunu farketmeleri mümkün değildi.

     AJANSLAR

     1 NİSAN 2019

 

232 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir