İbrahim Sediyani’nin Seçim Mesajı

 

isediyani

Türkiye’de 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri yapıldı. İbrahim Sediyani’nin seçim mesajı…

 

 

     Türkiye’de 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri yapıldı. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), seçimden birinci parti olarak çıktı.

     Katılım oranının % 84’lerde seyrettiği seçimde, aldıkları oylar bakımından Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) % 44, 95 oy alarak birinci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) % 30, 25 oy alarak ikinci, İYİ Parti % 7, 39 oy alarak üçüncü, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) % 6, 8 oy alarak dördüncü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) % 4, 01 oy alarak beşinci parti oldu.

     Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, il ve ilçelerde seçimi kazanan farklı farklı partilerden tüm yeni belediye başkanlarını tebrik ediyoruz.

     En başta iktidar partisi ve ardından gelen dört parti olmak üzere tüm siyasî partilere, siyasetçilere ve onların sözcüleri gibi yayın yapan medya kuruluşlarına çağrımız, yıllardır yürütülen kirli ve karanlık siyaset anlayışını, toplumu kutuplaştıran kin ve nefret dilini, her türlü çamur, yalan, iftira ve karalamayı kendisi için hak olarak gören gayr-ı ahlakî mücadele yöntemini terk etmelerini, hiç olmazsa bundan sonrası için enerjilerini kavga ve nefrete değil, enerjilerini vatana ve millete, halkımıza hizmet etmeye, ülkenin maddî ve manevî olarak kalkınmasına harcamalarıdır.

     Elbette ki her siyasî partinin ayrı çizgisi ve her birinin farklı siyasî programı olabilir, ancak Peygamber Efendimiz (sav)’in “Sizin en hayırlınız, insanlara faydalı olandır” düsturu, bütün siyasî partilerin ve camiâların / şahısların birinci ana ilkesi olmalıdır.

     Üzerinde yaşadığı coğrafyaya ve içinde yaşadığı topluma faydalı olmak, ülkesine ve halkına hizmet etmek, savunduğunuz ve uğrunda her türlü çirkinliği ve ahlâksızlığı yaptığınız bütün ideolojilerden daha kutsaldır.

     Bunlar, siyasetçilere yönelik çağrımızdı. Bir çağrımız da, ülkenin “aydın”larına, yazarlarına, fikir ve kalem erbabına, edebiyatçılarına, sanatçılarına:

     Nerdeyse bütünüyle siyasetle yatıp kalkıyorsunuz ve sadece politika konuşuyorsunuz. Taşıdığınız, daha doğrusu size ucuz bir şekilde yapıştırılan “aydın, entelektüel, edebiyatçı, sanatçı” gibi sıfatları asla hakketmediğinizi bizzat kendiniz de bildiğiniz için, var olmak ve gündemde kalmak için siyasî partilerin amigoluğuna soyunmuşsunuz.

     Suç, bütünüyle sizin de değil elbet. Onlarca fikir ve edebiyat eseri ortaya koysan da kimsenin dönüp yüzüne bakmayacağı, ama bir siyasî parti tarafından aday gösterildiğinde gazetecilerin peşinden koştuğu ve ekrân ekrân dolaştırıldığın bir ülkede, sizin de başka çareniz kalmıyor maalesef.

     Gelişmiş toplumlarda siyasetçiler sanat ve edebiyat konuşarak değer kazanır, geri kalmış toplumlarda ise sanatçı ve edebiyatçılar siyaset konuşarak.

     Tüm “aydın”ların, sanatçıların, edebiyatçıların, fikir insanlarının yat kalk sadece politika konuştuğu bir ülke, zaten batmış demektir.

     Politikanın hiç olmazsa yarısı kadar, hiç olmazsa beşte biri kadar bu ülkede bilim de konuşulmalı, edebiyat da konuşulmalı, sanat da konuşulmalı, ilim ve irfan da konuşulmalı.

     Bu ülkenin kurtuluşu ne Erdoğan’dadır, ne Kılıçdaroğlu’ndadır, ne Demirtaş’tadır, ne de Bahçeli’de. Bu ülkenin kurtuluşu ne AK Parti’dedir, ne CHP’de, ne HDP’de, ne de MHP’de. Bu ülkenin kurtuluşu Yunus Emre’dedir, Pir Sultan Abdal’dadır, Ahmed-i Xanî’dedir, Fakih-i Teyran’dadır. Bu ülkenin kurtuluşu Edebiyat’tadır, Sanat’tadır, Bilim’dedir, Astronomi’dedir, Arkeoloji’dedir, Tıp’tadır.

     Yat kalk günlük politikanın ve sadece siyasetçilerin konuşulduğu bir ülkeyi, binlerce yıllık köklü bir tarihe sahip ve onlarca medeniyete evsahipliği yapmış, ilim, edebiyat ve sanatın beşiği olan bu coğrafya hak etmiyor. Bu coğrafya, böyle bir karanlığı hak etmiyor.

     Günlük politik söylemlerin ve kimseye bir faydası olmayan kavgaların içinde kaybolmaktansa, bilim, fen, kültür, tarih, sanat, edebiyat alanında eserler vererek muazzam bir medeniyeti yeniden inşâ edelim ve coğrafyanın yeniden dirilişine öncülük edelim.

İbrahim Sediyani

     SEDİYANİ HABER

     31 MART 2019

 

356 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir