Endülüslü Müslümanlar: “15. Yüzyılda Yapılanlar İçin İspanya Bizden Özür Dilesin”

 

isediyani

Endülüslü Müslümanlar, İspanya Kralı’na bir mektup yazarak, 15. yy’da Endülüs topraklarında yapılan katliâmlar için İspanya devletinin Müslümanlar’dan özür dilemesi gerektiğini bildirdi.

 

     İspanya’nın Endülüs (Andalucía) bölgesinde bulunan İşbiliye Camii’nin bağlı olduğu vakfın lideri Yihad Sarasúa, 15. yy’da Endülüs topraklarında Müslümanlar’a yapılan katliâmlar için İspanya Kralı VI. Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y Grecia’dan resmî özür beklediklerini ifade eden açık bir mektup yazdı.

     Endülüs bölgesinin başkenti İşbiliye (Sevilla)’de bulunan vakfın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Kral VI. Felipe’den Endülüs’ün düşüşü esnasında Müslümanlar’a karşı uygulanan yok etme politikasından dolayı özür talep edildi. Yihad Sarasúa, Hristiyanlar tarafından “yeniden fetih” (reconquista), Müslümanlar tarafından “Endülüs Emevîleri’nin düşüşü” olarak bilinen süreçte Müslümanlar’ın uğradığı zûlümleri ve milyonlarca insanın katledilmesini hatırlatarak İspanya Kralı’na hitap etti.

     Kral VI. Felipe henüz talebe resmî bir yanıt vermedi.

     EURONEWS

     31 MART 2019

 

150 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir