Dünya Benzeri İlk Gezegen Keşfedildi

 

isediyani

NASA’nın “gezegen avcısı” uydusu TESS, Dünya benzeri gezegenleri aramak için geçen yıl uzaya fırlatılmıştı. Uydu, bu konuda ilk keşfini yaptı.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin “gezegen avcısı” uydusu Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), geçen yıl Dünya benzeri gezegenleri aramak için uzaya fırlatılmıştı. Uydu, bu konuda ilk keşfini yaptı.

     TESS programının planları arasında uydunun uzayda 400.000 yıldızı gözlemlemesi ve TESS Yaşanabilir Bölge Yıldız Kataloğu’ndan bir hedef seçmesi vardı. Sözkonusu katalog, TESS’in gözlemleyebildiği yıldızlardan Dünya’ya en benzeyenleri ve Dünya’yla neredeyse aynı radyasyon seviyesine sahip olanları (1882 tane) içeren bir liste. College of Arts and Sciences’ta astronomi profesörü olan Lisa Kaltenegger, “Her gezegende yaşam olabilir. Ancak yaşamı desteklediğini bildiğimiz tek gezegen Dünya olduğu için, Dünya benzeri gezegenler aramak daha mantıklıdır. Bu katalog TESS için oldukça önemli. Çünkü verilerle çalışan herkes, Dünya benzeri gezegenlere sahip yıldızları öğrenmek istiyor” diyor.

     TESS’in çalışması da karşılık vermeye başladı. Bu hafta TESS’ten gelen verileri analiz eden gökbilimciler, Satürn büyüklüğünde bir gezegen keşfettiklerini açıkladı. “TOI 197.01” adı verilen gezegen, büyüklük olarak Satürn’e benziyorken kendi güneşine yakın olduğundan dolayı oldukça sıcak. Hatta o kadar yakın ki, bir tam yörüngesini sadece 14 günde tamamlıyor.

     Araştırmacılar, şu anda TESS ile başka hangi nesneleri arayabileceklerini düşünüp planlıyorlar. Iowa Eyalet Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü Steve Kawaler, “TESS’ten elde ettiğimiz veriler şu an için okyanustaki bir damla. Ayrıca bu veriler o kadar iyi ki, hiç düşünmediğimiz konularda bilim yapacağız. Belki de ilk aşkım olan çok cılız yıldızlar beyaz cücelere bile bakabiliriz” sözlerini kullanıyor.

     NASA

     31 MART 2019

 

141 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir