Dünyada Sadece 20 Kişinin Konuştuğu Haida Dilinde Sinema Filmi Çekildi

 

isediyani

Dünyada sadece 20 kişi tarafından konuşulan Kanada yerli halklarından Haida dilinde sinema filmi çekildi.

 

 

 

     Dünyada sadece 20 kişi tarafından konuşulan Kanada yerli halklarından Haida dilinde sinema filmi çekildi.

     Haida dilindeki orijinal adı “SGaawaay K’uuna” (Bıçak Sırtı) olan filmin galası Nisan ayında Birleşik Krallık’ta yapılacak. Dünyada başka herhangi bir dille ilgisi olmayan Britanya Kolumbiyası’ndaki Haida yerlilerinin dili, film için aktörler tarafından öğrenildi.

     Kanada’da çekilen film, yok olmaya yüz tutmuş yerli Haida halkının dilini korumayı hedefliyor. Filmin yönetmeni Gwaai Edenshaw, “İstatistiksel bağlamda dilimizi kaybettiğimizi biliyorum, ancak biz bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

     Kanada yerli halklarından Haida yerlileri bugün çoğunlukla Britanya Kolumbiyası olarak adlandırılan Haida Gwaii bölgesinde yaşıyor. 19. yy’da sayıları onbinleri bulan Haida halkı, işgalci beyaz adam tarafından yaşatılan soykırım, asimilasyon, salgın hastalık ve diğer yıkımlardan sonra, bugün birkaç bin kişi ile kültürlerini yaşatma mücadelesi veriyor.

     Anadilde eğitim verilmemesi nedeni ile Haida diyalektiğini konuşan insan sayısı oldukça az.

     19. yy’da Haida Gwaii’de geçen eski bir Haida halk efsanesini konu alan filmin çekimleri sırasında yerli halktan 70 kadar kişiden yardım alındı.

     Filmin yerli dillerin korunması ve canlandırılması için önemli bir adım olacağı düşünülüyor. Britanya Kolumbiyası Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nden Mark Turin’in ifadesine göre, dünyada konuşulan 7100 kadar dilin yarısının bu gibi nedenlerle yok olmakta olduğu düşünülüyor.

     AJANSLAR

     29 MART 2019

 

464 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir