İsrail, Ay’a 30 Milyon Sayfalık “İnsan Medeniyetleri Tarihi” Diski Gönderdi

 

isediyani

İsrail’e ait uzay aracı Bereşit, Ay’a 30 milyon sayfalık “İnsan Medeniyetleri Tarihi” diski gönderdi.

 

 

 

     İsrail’e ait uzay aracı Bereşit geçen hafta Ay yolculuğuna başladığında taşıdığı kargonun ne olduğu bir gizemdi. Projenin planlanmasında görev alan yetkililer, roketi “zaman kapsülü” olarak nitelemiş ancak uzay aracının misyonuna dair detaylı bilgi vermemişti.

     Artık gerçeği biliyoruz: Küçük Ay kapsülünün içerisinde insanlığın ulaştığı tüm bilgilerin 30 milyon sayfalık bir arşivi bulunuyor.

     İnsanlığa ait bu veri yedeğini geliştiren vakıf olan Los Angeles merkezli Arch Mission Foundation kurucularından Nova Spivack’e göre, “Ay Kütüphanesi”, insanlığın ortak bilgi birikimini korumak için geliştirilen bir araç.

     Arch Mission Foundation, uzaya gönderilen arşivi, içindekileri 6 milyar yıl veya daha uzun bir süre koruyabilecek şekilde tasarlamış. Bu, günümüzde insanlığın ulaşabildiği en eski yazılı kayıtlardan milyonlarca kat uzun bir süre sonra da kapsüldeki bilgilere ulaşılabileceği anlamına geliyor. Spivack, “karşılaşılan en büyük zorluklardan birinin geçmişe dair yaşanan hafızâ kaybı” olduğunu söylüyor ve bunu önlemek için de gerekli tedbirlerin alınmadığını ifade ediyor: “Türümüzün hayatta kalma mücadelesi için, geldiğimiz seviyeye dair farkındalığımızı yükseltmek ve bunları gelecek ile paylaşmak için yollar bulmaya ihtiyacımız var.”

     Arizona Üniversitesi Fizikte Temel Kavramlar Merkezi Direktörü Paul Davies’e göre, “Ay Kütüphanesi” büyük oranda sembolik ama yine de önemli: “Bu proje bizi insanlığın evrendeki yerini ve insanlık harici medeniyetleri düşünmeye sevkediyor.” Davies’e göre bu kayıtları Ay’da uzun süre tutmayı başarabilirsek, uzaylılar da bunu farkedip aynı yönteme başvurabilirler. Bu da insanlık harici medeniyetlerin Ay ve uzay konusunda yapmış olabileceği çalışmalara ulaşmamız için anlamlı olabilir.

     “Ay Kütüphanesi”nin daha geniş kapsamlı olması gerektiğini söyleyen Spivack, “Güneş Sistemi’nde gelecekte yaşayacak varlıklar için bir Rosetta taşı inşâ ediyoruz” diyor.

     Bereşit’in küçük bir bileşeni, “Bir şarkı koleksiyonu”, “çocukların İsrail kültürü / tarihi ile ilgili çizimleri ve yazıları”nı içeriyor. Ancak gerisi gerçekten ansiklopedik bilgilerden oluşuyor. Kütüphanede ‘200 gigabayttan fazla veri, Wikipedia’nın İngilizce versiyonunun tümü, onbinlerce kurgu ve kurgudışı kitap, ders kitabı koleksiyonları, 1, 5 milyar örnek çeviri ile birlikte 5 bin dile yönelik kılavuz bulunuyor.

     EURONEWS

     29 MART 2019

 

231 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir