Satürn’ün 5 Küçük Uydusuna Farklı Renklerini Halkaları Veriyor

 

isediyani

Satürn’ün garip şekillere sahip 5 küçük uydusuna farklı renklerini halkalarının verdiği keşfedildi.

 

 

     Satürn’ün garip şekillere sahip 5 küçük uydusuna farklı renklerini halkalarının verdiği keşfedildi.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin Cassini aracının 2017’de görevini tamamlamadan önce yaptığı çekimleri inceleyen gökbilimciler, gezegenin halkaları arasında en iç kesimde yer alan uyduların, halkalarda bulunan materyalle ve Satürn’ün büyük uydusu Enceladus’tan kopan buz parçalarıyla kaplı olduğunu ortaya koydu.

     Beş küçük uydu Pan, Daphnis, Atlas, Pandora ve Epimetheus’un 8 ilâ 116 km çapında, yuvarlak, uçan daire ve patatese benzer şekillere sahip olduğu biliniyor.

     Gezegene en yakın Pan’ın en kırmızı, en uzakta yer alan Epimetheus’un en mavi uydu olduğu gözlemlenirken, gökbilimciler, kızıl materyalin Satürn’ün yoğun kızıl halkalarından geldiğini, daha çok organik maddeler ve demir içerdiğini, mavi materyalin de Satürn’ün E halkasından gelen su buzundan kaynaklandığını düşünüyor. NASA Jet İtiş Laboratuarı’nda görevli bilim adamı Bonnie Buratti, “Bu küçük garip uydulara yakın, gözü pek uçuşlar uyduların Satürn’ün halkalarıyla nasıl bir etkileşim içinde olduğunu dikkatle incelememizi sağladı. Satürn’ün halka ve uydu sisteminin ne kadar aktif ve dinamik olduğunu görüyoruz” ifadesini kullandı.

     Cassini’nin beş uyduya yakın uçuşlarını, Aralık 2016 ile Nisan 2017 arasında yaptığı kaydedildi.

     Satürn’ün 60’dan fazla uydusu bulunuyor. Gezegene en yakınlarının, ana halkalarla etkileşim içinde olduğu belirtiliyor.

     SCIENCE DAILY

     29 MART 2019

 

168 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir