Bilinen En Büyük ve En Yaşlı Tyrannosaurus Rex İskeleti Bulundu

 

isediyani

Paleontologlar, dünyanın en büyük ve en yaşlı Tyrannosaurus rex dinozorunun iskeletini buldu.

 

 

 

     Paleontologlar, dünyanın en büyük ve en yaşlı Tyrannosaurus rex dinozorunun iskeletini buldu. “Scotty” adı verilen 13 m uzunluğundaki T. rex, 66 milyon yıl önce tarih öncesi Kanada’nın Saskatchewan bölgesinde yaşamıştı.

     Araştırmanın başyazarı Scott Persons, “Bu, rexlerin rex’i. Tyrannosauruslar arasında önemli boyut değişkenliği vardır. Bazı bireyler diğerlerinden daha uzundu ve bazıları daha güçlüydü. Scotty güçlü olanlara bir örnek. Bacaklarını, kalçalarını ve hatta omuzlarını dikkatlice ölçtük ve Scotty diğer T. rex örneklerinden biraz daha iri yarı çıktı” diyor.

     Scotty, 8800 kg’dan daha fazla bir yaşam ağırlığı öneren bacak kemiklerine sahip, bu da onu diğer etçil dinozorlardan daha büyük yapar. Scotty üzerinde yürütülen bilimsel çalışma da buna paralel olarak büyük bir proje oldu.

     İskelet ilk olarak 1991 yılında T. rex uzmanı Prof. Phil Currie de dahil olmak üzere paleontologlar tarafından keşfedildi. Ancak kemikleri çevreleyen sert kumtaşından çıkarılması on yıldan uzun sürdü. Ancak şimdi bilim insanları Scotty’i tamamen biraraya getirdiler ve bu dinozorun ne kadar benzersiz olduğunu anladılar.

     Sadece Scotty’nin boyutu ve ağırlığı değil, aynı zamanda yaş olarak çok eski olması da onu ayrıcalıklı yapıyor. Scotty, bugüne kadar bilinen en eski T. rex olma özelliğini taşıyor. Bir dinozorun kaç yaşında olduğu hakkında kemiklerini keserek ve büyüme şekillerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Scotty oldukça eskiydi. Scotty’nin öldüğü zaman sadece 30’ların başında olduğu tahmin ediliyor. Tyrannosaurus standartlarına göre, alışılmadık derecede uzun bir ömre sahipti. Ve şiddetli biriydi. Kemikleri arasında, büyük yaralanmalara neden olmuş olabilecek noktalar, patolojiler vardı. Scotty’nin yaralanmaları arasında kırık kaburgalar, enfekte bir çene ve kuyruğunda başka bir T.rex tarafından ısırılmış olabilecek savaş izleri vardı. Persons, “Her zaman yapılacak daha büyük keşifler olacağını düşünüyorum. Ancak şu an itibariyle, bu özel Tyrannosaurus, bilimsel olarak bilinen en büyük karasal avcı” diyor.

     ARKEOFİLİ

     29 MART 2019

 

170 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir