Çin’de Yüzyılın Keşfi: 518 Milyon Yıllık Binlerce Fosil Bulundu ve Yarısından Fazlası “Keşfedilmemiş Türlere” Ait

 

isediyani

Çin’in güneyindeki Hubei eyaletinde Danşui Nehri’nin yakınlarında yaklaşık 518 milyon yıllık olduğu düşünülen binlerce fosil bulundu. 

 

     Çin’in güneyindeki Hubei eyaletinde Danşui Nehri’nin yakınlarında yaklaşık 518 milyon yıllık olduğu düşünülen binlerce fosil bulundu. “Son 100 yılın en büyük keşiflerinden biri” olduğunu vurgulayan bilim insanları, elde edilen kalıntıların yarısından fazlasının “keşfedilmemiş türlere” ait olduğu belirtti.

     Sözkonusu fosillerin günümüzden 545 milyon yıl önce başlayan ve 495 milyon yıl önce sona eren Kambriyen Dönemi’ne ait olduğu tespit edildi. Fosillerin yaklaşık 518 milyon yıllık olduğunu düşünen paleontologlar, göz ve iç organlar gibi yumuşak dokuların da çok iyi korunduğunu ifade ediyor.

     Paleontologlar, fosillerin büyük oranda mercanlar, süngerler, denizanası ve çamur ejderhaları adı verilen küçük omurgasızlardan oluştuğunu aktardı. Bilim insanları, normal şartlarda yumuşak dokulu canlıların bu şekilde fosilleşme ihtimalinin çok düşük olduğunun altını çizdi. Sözkonusu canlıların bir fırtına sonucu, ani olarak tortu altında kaldığı ve bu sayede çok iyi korunduğu tahmin ediliyor.

     Araştırmayı sürdüren ekibin başındaki isim olan Çin Kuzeybatı Üniversitesi’nden Prof. Şingliang Zhang, fosillerin “canlıların kökenine dair çok önemli bir kaynak” olacağını açıkladı. Paleontolog Allison Daley ise keşifle ilgili olarak şunları dile getirdi: “Aklımı başımdan aldı, bir paleontolog olarak bu kadar inanılmaz bir keşfe tanık olacağımı tahmin bile edemezdim. İlk kez korunmuş bir denizanası görüyoruz.”

     Araştırmacılar, fosil kayıtlarındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olacak olan keşfin, olağanüstü iyi korunmuş fosilleri ile ünlü Kanada Kayalık Dağları’ndaki Burgess Shale bölgesi açısından önemli olduğunu belirtiyor.

     Bölgede kazı çalışmaları devam ederken, 20 binden fazla fosilin toplandığı ve bunlardan ancak 4351’inin incelendiği belirtildi. Araştırma ekibi geri kalan fosillerin türlerini belirlemeye çalışıyor.

     AJANSLAR

     24 MART 2019

 

200 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir