Samsun’da Bir Köy Okulunda Öğretmenlik Yapan Dilek Livaneli, “Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülü”ne Layık Görüldü

 

isediyani

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törende “Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülü”nü alan Dilek Livaneli, Samsun’da bir köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapıyor.

     Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen törende “Avrupa Uluslararası Lider Kadın Ödülü”nü alan Dilek Livaneli, Samsun’da bir köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapıyor.

     2014 yılında da “Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni” arasına giren Dilek Livaneli, yaşadığı süreci anlattı. Livaneli, Avrupa Parlamentosu’nda bir konuşma yaparak kadınlarda özgüvenin önemine vurgu yaptı. 38 yaşındaki iki çocuk annesi Dilek Öğretmen, “16 yıllardır sadece bir köy öğretmeni olarak değil, resmen bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştım. Sadece öğrenciler veya okulumuz için değil, aileler ve köy halkı için, kadınlar için bir şeyler yapmaya çalıştım. Kadın ve yaşam projesini geliştirdim. Şehirlerarası turlar düzenledik, kadınlar ilk defa uçağa bindi, okuma yazma öğrendi, çocuklar gibi onlar da tiyatroya ve operaya gitti” şeklinde konuştu. Dilek Hanım, yürüttüğü projeler ile ailelerin mutluluğunun çocuklara da yansıdığını ifade etti. Dilek Öğretmen kendi paralarını kazanabilmeleri, kendi banka kartlarının olabilmesi için genelde tarım ve hayvancılıkla ilgilenen kadınlara ayakkabı atölyesi kurduğunu da söyledi. Bütün projelerin kimsenin cebinden tek kuruş çıkmayacak şekilde sponsorlardan destek alarak mümkün olduğunu kaydetti.

     Dilek Livaneli, 2014 yılında Hint asıllı işadamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek için kurduğu Varkey Gems Vakfı tarafından düzenlenen Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin seçtiği “En İyi 50 Öğretmen” arasında yer aldı. Bu sürecin ardından Dilek Öğretmen uluslararası panellerde konuşmacı olarak çağrıldı. Dilek Hanım, birçok yerde hayatını ve projelerini anlatıyor.

     EURONEWS

     20 MART 2019

 

163 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir