Kazakistan’ın Başkenti Astana’nın İsmi Nursultan Olarak Değiştirildi

 

isediyani

Kazakistan’ın başkenti Astana’nın ismi Nursultan olarak değiştirildi.

 

 

 

     Kazakistan’ın başkenti Astana (Астана)’nın ismi Nursultan (Нұрсұлтан) olarak değiştirildi. Kazakistan’da 28 yıl devlet başkanlığı yaptıktan sonra dün sürpriz bir şekilde istifasını açıklayan Nursultan Ebişulı Nazarbaev’in adı başkente verildi.

     Karar, Kazakistan Senato Başkanı Kasım Jomart Kemelulı Tokaev’in parlamentoda yemin ederek devlet başkanlığı görevini resmen devralmasının hemen ardından verildi. Kazakistan Parlamentosu’nun üst kanadı olan Senato ile alt kanadı olan Meclis, ortak bir oturumda biraraya geldi. Tokaev, devlet başkanlığını devralmasından saatler sonra parlamentoya başkentin isminin Nursultan olarak değiştirilmesi teklifi verdi. Kazakistan Parlamentosu teklifi kabul ederek başkentin ismini değiştirdi. Teklif iki mütalaa ile kabul edildi. Kazakistan Meclis Sözcüsü Nurlan Zajrollaulı Nığmatulin, oylamanın sonucunda “Tarihî bir karar alındı” açıklamasını yaptı.

     16 Aralık 1991 tarihinde kurulan 28 yaşındaki Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı olan ve kuruluşundan bugüne bu görevi sürdüren 78 yaşındaki Nursultan Ebişulı Nazarbaev, adının ülkenin başkentine verilmesiyle ilgili olarak henüz bir açıklamada bulunmadı.

     Öte yandan parlamentonun üst kanadı Senato’nun Tokaev’den boşalan başkanlık görevine ise Nazarbaev’in büyük kızı Dariğa Nursultankızı Nazarbaeva seçildi. Üç çocuk annesi Nazarbaeva, ülkenin ana televizyon kanalında yöneticilik yapmıştı. Ayrıca operalarda da rol alıyor. Dariğa 2000’lerde ayrı bir parti kurmuş, daha sonra babasının Nurlu Vatan partisine katılmıştı.

     Kazakistan’ın Almatı olan başkentinin ismi 1997 yılında Kazakça’da “Başkent” anlamına gelen Astana ile değiştirilmişti. Başkent aynı zamanda ülkenin ticaret merkezi ve en kalabalık kenti.

     KAZİNFORM

     20 MART 2019

 

202 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir