Meksika’da Mayalar’ın Kaplarıyla Dolu Mağara Bulundu

 

isediyani

Meksika’da arkeologlar, Maya kalıntıları Chichen Itza’da, neredeyse el değmemiş durumda olan 150’den fazla seramik kap ile dolu bir mağara buldu.

 

 

     Meksika’da arkeologlar, Maya kalıntıları Chichen Itza’da, neredeyse el değmemiş durumda olan 150’den fazla seramik kap ile dolu bir mağara buldu. Bilim insanları o zamanlar kutsal bir kuyu arıyordu.

     Meksika Millî Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, bu kapların görünüşe göre M. S. 1000 yılları civarına tarihlendiğini ve analiz edilmiş kemik parçaları ile yanık sunu malzemeleri içerdiğini söylüyor. Arkeolog Guillermo de Anda, mağara için yapılan araştırmaların 2018’de yerli Maya sakinlerinin uzmanlara mağara hakkında anlattıklarından sonra başladığını söylüyor.

     Mağaranın yaklaşık 50 yıl önce yerel halk tarafından keşfedildiği, ancak araştırılmadığı anlaşıldı. O zamanlar yerliler, bir arkeologa bu mağaradan bahsettiler; ancak arkeolog, belki de korumak için, buranın mühürlenmesini istedi ve devlet arşivlerinde unutulmuş kısa bir rapor yayınlandı.

     Uzmanlar tarafından bulunan 155 seramik kap, Orta Meksika’nın yağmur tanrısı Tlaloc’un tasvirlerini taşıyordu. Mayalar’ın da kendi yağmur tanrısı vardı, adı da Chaac idi. Ancak diğer İspanyol öncesi kültürlerden Tlaloc’u inançlarına aktarmış olabilirler. Mağarada ayrıca kil kutular ve başka kaplar da vardı. Ekip bütün nesneleri mağarada bırakmayı planlıyor.

     De Anda, antik Mayalar’ın hediyelerini daha büyük ve daha yüksek mağara odaları içine yerleştirmeleri için, son derece dar bir mağara koridorunun içinden göbekleri üzerinde sürünerek ilerlemek zorunda kaldıklarını aktarıyor. Bu hediyeler, görünüşe göre yağmur yağması için bir dilekte bulunmak anlamına geliyordu.

     “Balamku” adı verilen mağara ayrıca “El Castillo” yani “Kale” olarak da bilinen Kukulchan ana piramidinin yaklaşık 2, 75 km doğusunda yer alıyor. De Anda ve ekibi, yeraltı su sisteminin güzergâhını ve yerini saptamak için Chichen İtza’yı araştırıyor. Chichen İtza alanının yüzeyinde obruklar olarak bilinen, bir dizi havuz gölü görülüyor; ancak piramidin, taraçanın ve tapınakların altında keşfedilmemiş başka su alanları da var.

     Su, her zaman Chichen İtza’nın merkezinde oldu. “Chichen İtza” adının kendisi de Maya dilinde “Su Büyücüleri’nin Kuyusunun Ağzında” anlamına geliyor.

     De Anda, uzmanların Kukulchan Piramidi altında bulunduğuna inanılan bir obruk mağarasına bağlantı bulma umuduyla yalnızca 40 cm yüksekliğinde olan mağaralarda yüzlerce metre boyunca sürünerek ilerlediklerini söylüyor. “Umarım bu mağara bizi oraya götürür. Bu yerlere girme nedenimizin bir parçası da Castillo’nun altındaki obruk ile bağlantı bulmak” diyor De Anda.

     CBC NEWS, ARKEOFİLİ

     19 MART 2019

 

307 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir