Ağzını Bile Açmadan, Yan Taraflara Zehir Fırlatabilen Bir Yılan Türü Keşfedildi

 

isediyani

Ağzını bile açmadan, yan taraflara zehir fırlatabilen bir yılan türü keşfedildi.

 

 

 

     Ağzını bile açmadan, yan taraflara zehir fırlatabilen bir yılan türü keşfedildi. Stiletto yılanları ailesine ait yeni keşfedilen bir yılan türü, türün diğer örnekleri gibi ağzını bile açmadan avını zehirleyebiliyor.

     Stiletto yılanlarının isminin et bıçağından gelme nedeni, bu canlıların agresif olmasından kaynaklanmıyor. Ağızlarının dışında keskin ve pençe benzeri bir yapı bulunan bu canlılar, avlarına bu uzuvlarından çıkan zehirle saldırıyor.

     Dr. Mark-Oliver Roedel ve ekibinin Batı Afrika’da keşfettiği yeni yılan türü, “Branch’ın Stiletto Yılanı” olarak adlandırıldı. Bu canlı türünün bilimsel adı ise “Atractaspis branchi” oldu. Bu isim, Güney Afrikalı yılan uzmanı William Branch’tan adını alıyor. Ekibin yayınladığı makaleye göre bu yılan türü Liberya ve Güneydoğu Gine’de gözleniyor.

     Normalde bilim insanları, yılanları başlarının arkasına parmaklarını koyarak tutuyorlar. Bunun sebebi ise çoğu yılan türünün ağzını açıp ileri atılarak saldırması. Bu yılanları ise bu şekilde tutmak, bıçaksı yapıları nedeniyle mümkün değil. Daha uzun kuyruk – burun oranına sahip olan bu canlıların Yukarı Gine Ormanları’na ait endemik bir tür olduğu düşünülüyor.

     AJANSLAR

     18 MART 2019

 

420 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir