Merkür’ün Etrafında, Kendisinden 3000 Kat Daha Geniş Bir Halka Keşfedildi

 

isediyani

Merkür’ün etrafında, bugüne kadar farkına bile varamadığımız bir toz halkası keşfedildi.

 

 

     Astronomlar, son çalışmalarla Merkür’ün etrafında, bugüne kadar farkına bile varamadığımız bir toz halkası keşfettiler. ABD’nin başkenti Washington’daki Deniz Araştırmaları Laboratuarı’nda çalışma yürüten Guillermo Stenborg ve Russell Howard, Merkür’ün etrafında bir toz halkası keşfettiler.

     Araştırmacıların asıl amacı, geçtiğimiz ay NASA tarafından Güneş’in yakın yörüngesine gönderilen Parker için uygun bir alan bulmaktı. Aslında tozdan olabildiğince arınmış bir bölge gerekiyordu, ancak çalışmalar sırasında Merkür’ün toz halkasına sahip olduğu anlaşıldı.

     Güneş’e bu kadar yakın bir gök cisminin etrafında toz taneciklerinin yüksek sıcaklık nedeniyle buharlaşması bekleniyordu. Nitekim keşfi yapılan toz halkası, bunun bir yanılgı olduğunu kanıtladı. Yaklaşık 14, 9 milyon km genişliğe sahip toz halkasından sözediliyor. Merkür’ün kendi genişliği ise sadece 4876 km. Bir başka deyişle Merkür’ün toz halkası kendisinden 3055 kat daha geniş.

     Bundan sonraki çalışmalar, normal şartlarda Güneş fırtınaları ve yüksek sıcaklıklarla yok olması gereken toz halkasının nasıl oluştuğunu incelemek üzerine olacak. NASA’nın Parker Güneş Probu yıldızımızı yakından incelerken, Merkür’ün devâsâ halkası, Güneş sistemimizin oluşumu hakkında bilgiler verecek.

     NASA, AJANSLAR

     18 MART 2019

 

490 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir