Britanya’da “En Yaratıcı Kadın” Ödülüne Bir Kürt Kadını Layık Görüldü

 

isediyani

Londra (London)’da “UK Innovate 2019” ödülü, Kürt kadın Vanya İsmail’e verildi. Vanya İsmail, “en yaratıcı kadın” seçildi.

 

     Britanya’nın başkenti Londra (London)’da “UK Innovate 2019” ödülü, Kürt kadın Vanya İsmail’e verildi. Vanya İsmail, “en yaratıcı kadın” seçildi. Innovate kurumu, her yıl düzenli olarak verilen “En Yaratıcı Kadın Ödülü”ne bu yıl mülteci Kürt kadın Vanya İsmail’i layık gördü.

     Azad Kürdistan’daki Selahaddîn Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun olan Erbil (Hewlêr)’li 48 yaşındaki Vanya İsmail, 1993’te İngiltere’ye mülteci statüsünde yerleşti. Vanya İsmail, uzun süren çalışmaları sonucu çevreyi koruma konusunda önemli bir projeye imza attı ve “UK Innovate 2019” ödülüne layık görüldü.

     Karton bardaklar için ürettiği özel bir boya ile karton bardakların bir kez daha kullanılmasını sağlayan ve böylelikle çevreye zararlı plastik bardakların kullanılmasına ihtiyaç bırakmayacak olan projesiyle ödüle layık görülen Vanya İsmail’e 66 bin Dolar ile projesini geliştirmesi için destek verilecek.

     BBC, BASNEWS

     15 MART 2019

 

464 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir