Yeni Zelanda’da İki Camiye Terörist Saldırı: 50 Ölü | Katliâmı Lanetliyoruz

 

isediyani

Yeni Zelanda’da iki camiye Cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. 50 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından 50’ye yakın kişi de yaralandı.

 

     Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch (Hristiyan Kilisesi) kentindeki iki camiye Cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. 50 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından 50’ye yakın kişi de yaralandı. Ölümlerden en az 41’inin tek bir camide yaşandığı, ikinci camide 7 kişinin yaşamını yitirdiği ve 2 kişinin de hastanede öldüğü açıklandı. 41 kişinin öldüğü ilk camide saldırı esnasında 200 kişi Cuma namazı için camide bulunuyordu.

     Christchurch kentindeki Hagley Park bölgesindeki Al Noor (El Nur) Camii ve Linwood’daki bir camiye Cuma namazı esnasında gerçekleştirilen terör saldırısı ile ilgili olarak biri kadın 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Saldırganlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğu belirtildi.

     Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Kate Laurell Ardern, olayı bir “terör saldırısı” olarak niteledi. Ardern, düzenlediği basın toplantısında, Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen saldırıların “terör saldırısı” olduğunu vurgulayarak, saldırılarda 50 kişinin katledildiğini duyurdu. Ülkedeki tehdit seviyesinin “düşük”ten “yüksek düzey”e çıkarıldığını ifade eden Ardern, saldırıyı düzenleyen teröristlerden hiçbirinin güvenlik birimlerinin takip listesinde olmadığını belirtti. Ardern, saldırının ardından yaptığı açıklamada, “Söyleyebileceğim şey, bunun Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık” dedi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, “Tarihte eşi görülmemiş bir saldırı” ifadelerini kullandı. Ardern, “Güvenlik tehdit seviyesi yükseğe çıkarıldı, güvenlik önlemleri arttırıldı. En uygun şekilde tepki veriyoruz. Sınırlarımız içerisinde, Christchurch bölgesinde bütün uçuşlar durduruldu. Sağlık hizmetleri devam edecek” bilgisini verdi.

     Yeni Zelanda Polisi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Aktif bir tetikçi ile Christchurch’ta ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hâlâ son derecede yüksek. Polis, Christchurch’ta oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna işbirlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.

     Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush, Christchurch’un Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood’daki camiye düzenlenen saldırıların ardından ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu. Operasyonların sürdüğünü açıklayan Mike Bush, saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yolların kapatıldığını söyledi. Hastanelerin sadece acil servislerinin hizmet verdiği kentte güvenlik birimlerinin alarma geçirildiği belirtildi. Emniyet Genel Müdürü Bush, camileri hedef alan saldırıların ardından biri kadın dört kişinin gözaltına alındığını belirtti. Bush, gözaltına alınan kişilerin araçlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğunu ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi. Yeni Zelanda çapında bütün camilerden uzak durulması çağrısı yapan Bush, Christchurch’ta yaşayanlara, “Bizden ikinci bir açıklamaya kadar kapılarınızı kapalı tutun” dedi. Saldırıların ardından Christchurch kenti yüksek alarma geçti. Şehirde okullar ve kamu binaları kapatıldı, sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti ama polis, gözaltılardan sonra sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını açıkladı. Yakınlarda iklim protestosu yapan grup da güvenlik amacıyla dağıtıldı.

     Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camii’ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddiâ etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada, her yerde ölen insanlar gördüğünü belirtti. Saldırıya uğrayan Nur Camii’ndeki görgü tanıkları, saldırgandan kaçıp, canlarını kurtarmaya çalıştıklarını anlattı. New Zealand Herald gazetesine konuşan Mohan İbrahim de, “Başta elektrik çarptı diye düşündük ama sonra herkes kaçışmaya başladı. İçeride arkadaşlarım var. Aradım ama çoğundan haber alamadım. Canlarından endişe ediyorum” dedi. CNN International’e konuşan Robert Weatherhead adlı görgü tanığı da askerî üniforma giyen saldırganın “beyaz ve 30 ilâ 40 yaşlarında beyaz ten renkli bir adam” olduğunu belirtti. Görgü tanığı Weatherhead, “Ne üniforması olduğunu anlamadım” dedi.

     Avustralya Başbakanı Scott John Morrison, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde camilere saldıranlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi. Morrison, bu kişiyi “aşırı sağcı bir terörist” olarak niteledi. İskoç bir aileden gelen ve Avustralya’da doğan Brenton Tarrant isimli bu saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Avustralya Başbakanı Morrison ayrıca, “Yeni Zelanda ile birlikte biz de şok içindeyiz, biz de sarsıldık. Yeni Zelanda’nın yanındayız ve aşırı sağcı, vahşi terörist tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz” dedi.

     Bu arada, teröristin saldırı anını sosyal medyadan canlı yayınladığı belirtiliyor. Sosyal medyada yayınlanan bir videoda bir kişi aracıyla camiye giderek sözkonusu saldırıyı gerçekleştirip tekrar aracına biniyor ve olay yerinden uzaklaşıyor. Polis kaç kişinin saldırıya katıldığı konusunda net bilgisinin olmadığını açıkladı. Videodaki saldırganın askerî üniformalı olduğu dikkat çekti. AFP haber ajansı, görüntülerde yüzü traşlı, beyaz bir adamın aracını camiye doğru sürerken, daha sonra da içeri girip ateş ederken görüldüğünü bildirdi. Videodan elde edilen görüntüde, saldırgan bir yandan aracını sürerken, yolcu koltuğunda 3 silah görülüyor. Teröristin, saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Aracından inen terörist, caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başlıyor.

     Yeni Zelanda Polisi, görüntülerin paylaşılmamasını istedi. Yeni Zelanda Polisi’nin Twitter mesajında, “Christchurch’taki saldırıyla ilgili çok üzücü görüntülerin internette olduğunun farkındayız. Bu linkin paylaşılmaması çağrısında bulunuyoruz ve mevcut görüntülerin kaldırılmasına çalışıyoruz” denildi.

     Saldırganlardan biri, saldırı anını Facebook üzerinden canlı olarak yayınladı. Kafasına taktığı bir kamera ile çekim yaptığı tahmin edilen saldırganın silahla cami içine girip camidekilere ateş ettiği ve birçok kişiyi katlettiği görüldü. Yeni Zelanda polisi saldırının görüntülerinin hiçbir şekilde paylaşılmamasını talep etti. Facebook videoyu kaldırdı.

     Saldırganın kullandığı bir Twitter hesabında da, saldırıyı neden düzenlediğini anlatan ırkçı bir manifesto yayımlandığı kaydedildi. 28 yaşında bir Avustralyalı olan Brenton Tarrant adlı kişiye ait üç sosyal medya hesabından yayınlanan doküman, ırkçılık ve göçmen karşıtlığı üzerine kurulu. Tarihî olaylara ve demografik istatistiklere referans veren saldırganlar, bu şekilde kendi terör saldırılarını meşrû göstermeyi hedefliyor. 74 sayfalık aşağılık manifestoda, özetle beyaz ırkın soykırıma uğradığı ve her ne şekilde olursa olsun harekete geçilmesi gerektiği iddiâ ediliyor. Brenton Tarrant adlı terörist, terör saldırısının gerçekleştirilmesine 2017 yılında Fransa’da Emmanuel Macron’un aşırı sağcı Marine Le Pen karşısında zafer kazandığını gördükten sonra karar verdiğini yazıyor.

     Saldırgana ait bir de fotoğraf yayınlandı. Öte yandan saldırganın silahının görüntüsü de paylaşıldı. Saldırganın silahlarının üzerinde, daha önce dünyanın başka bölgelerinde Müslümanlar’a saldırı düzenleyenlerin isimleri yer alıyor.

     Yeni Zelanda sağlık yetkilileri, Christchurch Hastanesi’nde çocukların da dahil olduğu 48 kişinin tedavi edildiğini açıkladı.

     Öte yandan Bangladeş Kriket Millî Takımı sporcuları da cami saldırısından son anda kurtuldu. Cuma namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Millî Takımı’nın saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Cuma namazı için camiye giden Bangladeş kriket takımı, saldırı başlarken takım otobüsü ile camiye yanaşıyordu. Bangladeş ekibi maç için yaklaştıkları Hagley Oval’in hemen yanındaki Al Noor Camii’ne vardıklarında silah seslerini duydular. Saldırıyı farkeden Bangladeşli oyuncular camiden uzaklaştı. Oyuncuların camiden uzaklaştığı bir video yayımlandı. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen, “Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Oyuncularım sarsılmış haldeler ama iyiler” dedi. Evsahipliğini Yeni Zelanda ekibinin yaptığı hazırlık maçı ertelendi.

     2013’te yapılan nüfûs sayımına göre Müslümanlar Yeni Zelanda nüfûsunun % 1’inden biraz fazlasını oluşturuyor.

     * * *

     Sediyani Haber olarak Yeni Zelanda’da beyaz ırkçılar tarafından iki camiye düzenlenen terörist saldırıyı nefretle kınıyor, terör saldırısında hayatını kaybeden Müslümanlar’a Allah’tan rahmet diliyoruz.

     Hangi amaçla ve ne için olursa olsun, kim tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, mâsum insanların hayatlarına kastetmek, onlarca insanı acımasızca öldürmek, hiç kuşku yok ki lanetin en büyüğünü hakkeden kalleşçe eylemlerdir.

     Terör; barbarlıktır, vahşettir, insanlık suçudur. Teröre net tavır koyamamak, “ama”lı cümlelerle vahşeti masum göstermeye çalışmak, bu insanlık suçuna ortak olmaktır.

     Teröre ve kandan, kinden, vahşetten, cehalet ve fanatizmden beslenen terör örgütlerine verilecek en etkili cevap, ülkeler ve uygar milletler olarak kandan beslenen terörizme karşı birlik olmak, tek yürek olmaktır.

     Terörün dîni, mezhebi, ırkı, dili, etnik kökeni ve ideolojisi olmaz. Terörün sadece kurbanları vardır.

SEDİYANİ HABER

– Erdemli bir toplum, aydınlık bir ülke – 

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     15 MART 2019

903 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir