Bilim Dünyasından Yasak Çağrısı: Genleriyle Oynanmış Bebekler Etik Değil, Yasaklansın!

 

isediyani

Bilim insanları, genleriyle oynanmış bebeklerle ilgili araştırmaların dünya genelinde yasaklanması çağrısında bulundu.

 

 

     Bilim insanları ve ahlak bilimcilerden oluşan bir grup, genleriyle oynanmış bebeklerle ilgili araştırmaların bir süreliğine dünya genelinde yasaklanması çağrısında bulundu.

     Nature dergisinde yayınlanan, 7 ülkeden 18 araştırmacının desteklediği öneride genetiği değiştirilmiş bebeklerin dünyaya getirilmesinin bilimsel ve etik olarak tartışılması gerektiğine işaret edilerek, bu tip çalışmaların dünya genelinde 5 yıl gibi bir süre için yasaklanması istendi. Öneride bu tip çalışmalarla ilgili tartışmaların yapılmasının ardından, her ülkenin genetiği değiştirilmiş bebeklerle ilgili çalışmalara izin verip vermeyeceğine karar verebileceği belirtildi.

     Yaklaşık 30 ülkede, genleriyle oynanmış bebeklerle ilgili araştırmalara izin verilmiyor.

     Çin’in Guangdong eyaletinin Şıncın kentindeki üniversitede görevli bilim insanı Hı Cienkui, 26 Kasım 2018’de gerçekleştirilen zirvede, tüp bebek tedavisi gören 7 çifte ait embriyoların DNA’larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik yaptığını ve genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin Kasım ayında dünyaya geldiğini iddiâ etmişti. Hı, bastırılmış düşük seviyede HIV enfeksiyonu taşıyan babalardan alınan spermlerin HIV olasılığından temizlendiğini ve bu spermlerin laboratuar ortamında yumurtayla biraraya getirilerek embriyo oluşturulduğunu savunmuş ve bundan sonraki aşamada da gen düzenleme yönteminin devreye sokulduğunu ileri sürmüştü. Çinli bilim insanı, çalışması öncülüğünde birçok kişinin hastalıklardan kurtulabileceğini, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün çok sayıda kişiye bulaşmasının engellenebileceğini savunarak, çalışmasından “gurur duyduğunu” söylemişti.

     Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Şü Nanping, 29 Kasım’da devlet televizyonu CCTV’ye yaptığı açıklamada, “Bu ay başında doğan ikiz kız bebeklerin genetiğinin değiştirilmesine yardımcı olduğu iddiâ edilen araştırma laboratuarının faaliyetlerinin askıya alındığını” bildirmişti. Bakanlığın insan genetiğinde değişiklik yapılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirten Şü, ekibin eylemlerinin “yasadışı ve kabul edilmez” olduğunu, bu konuda soruşturma başlatılması talimatı verdiğini ifade etmişti. Genetiği değiştirilen bebeklerin nerede ve ailelerinin kimler olduğu belirsizliğini koruyor.

     Genetik değişiklik iddiâsı, bilim dünyasında tepkilere yol açmıştı. Hı’nın görev yaptığı SUST’tan yapılan açıklamada, sözkonusu çalışmanın şoke edici olduğu, akademik etik ve normları ciddi şekilde ihlal ettiği belirtilmişti.

     Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, iddiâlarla ilgili olarak 27 Kasım’da soruşturma başlatmıştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nden yapılan açıklamada da gen düzenlemelerini araştırmak amacıyla bir heyet oluşturulacağı bildirilmişti.

     Çin hükûmetinin 2003’te çıkardığı düzenlemeye göre insan embriyosu üzerinde sadece araştırma amaçlı deney yapılabiliyor ve bu embriyoların büyüme süresi 14 günü geçemiyor.

     NATURE, AJANSLAR

     14 MART 2019

 

159 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir