Dünya İlk Başta Cehennem Gibiydi

 

isediyani

Araştırmacılara göre gezegenimiz ilk ortaya çıktığında oldukça sıcak, magma okyanuslarına sahip devâsâ bir yanan kayadan ibaretti.

 

     Dünya ilk başlarda nasıldı? Araştırmacılara göre gezegenimiz ilk ortaya çıktığında oldukça sıcak, magma okyanuslarına sahip devâsâ bir yanan kayadan ibaretti. Dünya’nın bütün okyanusları magmadan oluşuyor, topraklarında hiç yeşillik bulunmuyor ve bütün gezegen dumanla kaplıydı.

     Mars büyüklüğünde bir gökcismi ile çarpışan gezegenimiz, o olaydan sonra adetâ cehenneme dönüyor. Araştırmacılara göre olay o kadar büyük bir olay ki, Ay’ın oluşumu da bu olaya bağlanıyor.

     Christian Maas yönetimindeki bir ekibin yaptığı araştırma bu bulguları ortaya çıkarırken, Dünya’nın geçmişi hakkında da bilgiler verdi. Birkaç bin km derinliğe sahip olan magma okyanusu binlerce yılda soğurken, Dünya’nın dönme hareketi de bu süreçte soğuma işlemine yardım ediyor.

     Araştırmacılar bu durumu, yerkabuğundaki en yaygın mineral olan silikatı inceleyerek ve silikatın kristalleşme sürecini modelleyerek yaptı. Soğuma sürecinin ise binlerce, hatta milyonlarca yıl sürmüş olabileceği kaydedildi.

     LIVE SCIENCE

     12 MART 2019

 

212 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir