Ay’da Hareket Halinde Su Bulundu

 

isediyani

Araştırmacıların yaptığı son gözlemler gösteriyor ki Ay’da sıvı su yüzeyde sadece bulunmuyor, aynı zamanda hareket de ediyor.

 

 

     Ay, bilim insanlarının önceden düşündüğü kadar kuru bir yer değil. Bu bilgi Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin “Lunar Reconnaissance Orbiter”ını kullanarak Ay’ın yüzeyindeki su moleküllerinin ve nemin bir gün içerisindeki hareketlerini izleyen araştırmacılardan geliyor.

     Ay, bir zamanlar kuru ve tozlu bir yerden fazlası olarak düşünülmüyordu ama zamanla bu imaj değişti. Ay’ın kutuplarında keşfedilen buz kütlelerinden sonra bilim insanları, Ay yüzeyinde bulunan ve Regolith adı verilen malzemenin içinde de su buldu. Araştırmacıların yaptığı son gözlemler gösteriyor ki sıvı su yüzeyde sadece bulunmuyor, aynı zamanda hareket de ediyor.

     Ay’ın yüzeyindeki nem hakkında Geophysical Research Letters kataloğunda yayımlanan araştırmada, NASA durumu şöyle özetliyor: “Ay’ın akşamüstü yaşanana ve ısı en yüksek seviyeye çıkıncaya kadar su molekülleri Regolith adı verilen maddenin içinde sıkıca birbirine tutunuyor. Daha sonra, moleküller termal olarak desorbe oluyor ve ince atmosferde veya ekzosferde yeterince soğuk olan başka bir yere sıçrayıp buralarda tekrar birleşerek miktarını arttırabiliyor. Yüzey sıcaklığı yeterince azaldığında ise moleküller yüzeye dönüyor.”

     NASA, GEOPHYSICAL RESEARCH LETTERS

     12 MART 2019

 

270 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir