Xmer’in Başkenti Angkor’un Gizemli Çöküşü

 

isediyani

Xmer İmparatorluğu’nun başkenti Angkor’un çöküşü aniden yaşanmadı.

 

 

 

     Xmer İmparatorluğu’nun başkenti Angkor’un çöküşü aniden yaşanmadı. Yapılan tortu analizleri, şehrin elitlerinin başkenti zamanla ve yavaş yavaş terk ettiğini ortaya koyuyor.

     Angkor’un kale hendekleri, bu metropolün yaklaşık yüzyıl boyunca yavaş yavaş önemini kaybettiği sırrını gözler önüne koyarak, bu Ortaçağ Kamboçya şehrinin sırlarının çözülmesini sağlıyor.

     Xmer İmparatorluğu’nun son başkenti olan Angkor, 1200’lerde dünyanın en yoğun şehirlerinden biriydi. Şehir merkezinde binlerce insana ve çevredeki bölgelerde bir o kadar sayıdaki pirinç çiftçisine evsahipliği yapıyordu. Fakat 1400’lerde gizemli bir şekilde düşüşe geçti ve bazı arkeologlar bu yerleşimin muhtemelen askerî bir mağlubiyet yüzünden aniden terkedildiğini öne sürdü. Ancak araştırmacılar yayınladıkları çalışmada, yeni yapılan yerleşim analizlerinin 1300’lerin erken tarihlerinden başlayarak yönetici sınıfın kenti yavaş yavaş terkettiklerini gösterdiğini bildiriyor.

     Ekibin bulgularına göre, Büyük Angkor içindeki surlarla çevrili bir kent olan Angkor Thom’da insan faaliyetlerinin azalmasının jeolojik işaretleri de işte bu zamanda ortaya çıktı. Sydney Üniversitesi’nden yerbilimci Dan Penny ve arkadaşları, Angkor kale hendeklerinden alınan tortunun çevresindeki alanlardan biriken bitki, polen ve mineral kalıntılarından arındırılmış olan yanma, orman bozunumu ve tarımdan kaynaklı toprak erozyonu kanıtlarının 1300’lerde azaldığını söylüyor. Ekip, polen kalıntılarının 1400 yılı civarında yüzen bataklık bitki örtüsünün hendekleri kaplamaya devam ettiğini, çünkü görünüşe göre bu yapının bakımını koordine etmeyi sürdüren hiçbir idarî görevlinin olmadığını dile getiriyor.

     Penny ve arkadaşları tarafından yapılan önceki araştırma, şehrin büyük su sistemindeki bozulmanın, kısmen kuraklık dönemleri ve yoğun yağışlar arasındaki hızlı kayma nedeniyle kentin 1400’lerdeki çöküşünü hızlandırdığını öne sürüyordu. Şimdi ise bilim insanları, şehrin kodamanlarının kentten istikrarlı bir şekilde ayrılışının su sisteminin tamir edilmeden bırakılmasına ve en sonunda işinin bitmesine sebep olduğundan şüpheleniyor.

     Angkor’un yönetici sınıfının ayrılma nedenleri arasında kıyıya ve kârlı deniz ticareti güzergâhlarına yakın bir şehir kurmak veya böyle bir şehre katılmak gibi sebepler olabilir. Sonuç olarak, 1400’lerde Angkor’da araştırmacıların şüphelendikleri gibi ortada az bir dirençle karşılaşmış herhangi bir istilâcı yoktu.

     SCIENCE NEWS, ARKEOFİLİ

     9 MART 2019

 

224 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir