Şili Kıyılarında Yeni Bir Balina Türü Keşfedildi

 

isediyani

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı, Şili’nin güneyindeki Büyük Okyanus sularında daha önce eşine rastlanmadık bir balina türü buldu.

 

     Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı, Şili’nin güneyindeki Büyük Okyanus sularında daha önce eşine rastlanmadık bir balina türü buldu.

     ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA)’nden araştırmacılar, bu görülmedik balinaların tamamen yeni bir tür olup olmadığını anlamak için DNA testi sonuçlarını bekliyor. Güney Amerika kıyılarında benekli balinaları da bulan ekipte yer almış, NOAA araştırmacısı deniz ekolojisti Robert Pitman, bulunan yeni türle ilgili, “Bugüne kadar gördüğüm en farklı balina” dedi.

     Bu türün gözleri etrafındaki beyaz şerit, bilinen balinalarınkinden daha ince. Bu balinaların kafası daha parlak ve yuvarlak. Sırt yüzgeçleri ise daha dar ve sivri uçlu. 6 ila 7, 5 me boyundaki bu yeni balinalar, bilinen türlerden daha küçük. Bu balinalar da diğerleri gibi deniz memelilerini yemediği düşünülüyor.

     Pitman, 1955 yılında Yeni Zelanda’da görülen, kıyıya vurmalarda keşfettikleri balinalara benzer canlılarla karşılaşıldığını ancak o dönemde bunun sadece farklı bir mutasyon sonucu oluştuğunun düşünüldüğünü söyledi. Ancak Ocak ayındaki keşif ve bugüne kadar geçen sürede çekilen fotoğraflarla yeni bir türle karşı karşıya olunduğu ihtimalinin güçlendiğini kaydetti. Pitman şimdilik “Tür D” olarak anılan balinaların güneyde, kıyılardan uzaktaki okyanusun en çetin sularında yaşadıkları için farkedilmediğini aktardı. “Tür D”nin ilk fotoğraflarını 2005 yılında gördüğünü söyleyen bilim insanı, 25 kadar balinanın gemilerine yaklaştığı 21 Ocak tarihini asla unutamayacağını dile getirdi. Pitman, “Bu balinaları görmek için 14 yıldır bekliyordum. Sonunda onları gördüm” dedi.

     Bazı bilim insanları ise bu keşfe daha temkinli yaklaşıyor. The Smithsonian Enstitüsü Deniz Memelileri Müdürü Michael McGowen, DNA sonuçlarını beklemek gerektiğini vurgularken, “Okyanusta hâlâ balinalar gibi hakkında bilgiye sahip olmadığımız bir sürü şey olması son derece şaşırtıcı” dedi.

     NOAA, EURONEWS

     8 MART 2019

 

270 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir