Çin’de 2000 Yıllık Mezardaki Sürahiden “Ölümsüzlük İksiri” Çıktı

 

isediyani

Çin’in Henan eyaletine bağlı Luoyang kentindeki tarihî mezardan çıkan sürahide hayat iksiri (ölümsüzlük iksiri) olduğu tahmin edilen bir sıvı buldu.

 

 

     Arkeologlar Çin’in Henan eyaletine bağlı Luoyang kentindeki tarihî mezardan çıkan sürahide hayat iksiri (ölümsüzlük iksiri) olduğu tahmin edilen bir sıvı buldu. Luoyang Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Şi Jiajen, Çin’de ilk kez bir arkeolojik kazıda efsanevî ölümsüzlük iksirinin bulunduğunu söyledi.

     Luoyang kentinde süren arkeoloji kazılarında, 210 m²’lik mezar alanında yeşim taşı ve bakırdan üretilmiş tarihî eserlere rastladı. Arkeologlar bir mezarda birinin içi sıvı dolu bronz iki sürahî buldu. Kabın içindeki yaklaşık 3, 5 litrelik sıvının “ölümsüzlük iksiri” olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Birinde sözkonusu sıvının bulunduğu bronz sürahiler, 5 Kasım 2018 tarihinde keşfedildi.

     Çin’de M. Ö. 202 – M. S. 8 tarihleri arasında hüküm süren Batı Han Hanedanlığı’na tarihlenen soylu bir ailenin ferdine ait olduğu tahmin edilen mezardan çıkarılan bronz testinin içindeki sıvı, laboratuarda incelendi. Laboratuar incelemesinde sıvının potasyum nitrat ve alunit (şap) içerdiği ortaya çıktı. Uzmanlar, eski Taocu metinlerde bu maddelerden “yaşam iksirinin öğeleri” olarak bahsedildiğine dikkat çektiler.

     Sürahinin içindeki 3, 5 litrelik sıvıda alkol kalıntısı da olduğu için arkeologlar, bulunan sıvının bir içki türü olabileceğini de düşünüyor. Ancak terkipteki unsurların Çin’in antik metinlerinde rastlanan “ölümsüzlük iksiri” formülleri ile örtüşmesi, onun daha ziyade “hayat iksiri” olduğuna yorumlanıyor.

     Luoyang Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Şi Jiazjen, gazetecilere verdiği demeçte, Çin’de ilk kez efsanevî ölümsüzlük iksiri bulunduğunu söyledi.

     Eski Çin’deki yaşam iksirinin aranmasıyla ilgili en eski ve ünlü hikâyelerden biri, Çin’in imparatoru Qin Şi Huang’ın hikâyesi. Çin’in ilk imparatoru ölümü yenmeye o kadar istekliydi ki, ülkedeki tüm âlimleri, simyacıları büyücüleri ve bilge adamlarını “hayat iksiri” bulmaları için seferber etmişti.

     ŞİNHUA HABER AJANSI, ARKEOLOJİK HABER

     4 MART 2019

 

256 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir