Mars’ta Yeraltı Su Ağının İzleri Keşfedildi

 

isediyani

Mars’ın kuzey yarımküresindeki kraterlerde, Kızıl Gezegen’in geçmişte karmaşık bir yeraltı suyu sistemine evsahipliği yaptığını gösteren jeolojik izler tespit edildi.

 

     Mars’ın kuzey yarımküresindeki kraterlerde, Kızıl Gezegen’in geçmişte karmaşık bir yeraltı suyu sistemine evsahipliği yaptığını gösteren jeolojik izler tespit edildi. Gökbilimciler, Mars’ta birbiriyle bağlantılı eski yeraltı göllerinin ve geniş yeraltı suyu ağının varlığına dair izler bulunduğunu bildirdi.

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Dairesi (ESA)’nın Mars uydularının bulgularını inceleyen gökbilimciler, sonuçları Journal of Geophysical Research dergisinde yayımlanan çalışmada, Mars kraterlerinde tespit edilen jeolojik izlerin Kızıl Gezegen’in geçmişte karmaşık bir yeraltı suyu sistemine evsahipliği yaptığını gösterdiğini belirtti.

     Uyduların çektiği yüzey görüntülerini inceleyen araştırmacılar, Mars’ın kuzey yarımküresindeki derin krater çukurlarının tabanında görülen derin olukların, havuz biçimli vadilerin ve yelpaze biçimli tortul çökeltilerin geçmişte burada yeraltı göllerinin ve bunları birbirine bağlayan geniş bir yeraltı suyu sisteminin olduğunun kanıtı olduğuna işaret etti.

     Ayrıca Mars’ta bulunan kil gibi minerallerin ancak uzun süre suyla temas sonucu oluşabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, bunun gezegende geçmişte büyük miktarda su bulunduğuna kanıt sayılması gerektiğini vurguladı.

     Bilim insanları Mars’ta 3 – 4 milyar yıl önce dev bir yüzeyaltı okyanusu bulunduğunu ve bunun yeraltı sularıyla daha küçük yeraltı göllerine bağladığını düşünüyor. Mars’taki su varlığının Dünya’dakine benzer bir canlı yaşamının izlerinin araştırılması açısından ipucu sağlayabileceği düşünülüyor.

     NASA, ESA, JOURNAL OF GEOPHYSICAL RESEARCH

     1 MART 2019

 

145 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir