Nesli Tükendiği Sanılan Bulutlu Leopar Ortaya Çıktı

 

isediyani

Soyu tükendiği sanılan Formosan bulutlu leopar, 36 yıl sonra yeniden ortaya çıktı.

 

 

 

     Canlı türlerini korumada pek başarılı olamayan insanlık, pekçok türün bu dünyadan yok olup gitmesine tanıklık etti. Bu türlerden biri olan de Tayvan’a özgü bulutlu leopar. Şimdi ise bu türün yok olmamış olabileceğine dair bir umut var.

     Formosan bulutlu leopar, en son bundan 36 yıl önce görülmüştü. Daha sonra yaptıkları çalışmalarda 13 yıl boyunca leoparı arayan ancak görmeyi başaramayan bilim insanları, 6 yıl önce bu leopar türünü resmi olarak “soyu tükenen canlılar” arasına almıştı.

     Ulusal Taitung Üniversitesi’nden Prof. Liu Çiung-hsi, bu hayvanın hâlâ yaşadığına inandığını belirtti. Profesör, bu canlıların sürekli tetikte olmalarını ve kolay kolay tuzaklara düşmemelerini hayvanların gözlenememe sebebi olarak görüyor.

     Bölgede bulunan korucular, iki farklı olayda bu hayvanla karşılaştıklarını bildiriyorlar. Bunlardan birinde bu büyük kediler dağ keçilerini avlarken görüldü. Diğerinde ise park etmiş scooterlara yanaşan bu kediler, görevlilerin yaklaşmasıyla beraber kaçarak ağaçlara tırmandılar.

     Yerel halk tarafından Li’uljaw olarak bilinen bu canlıların korunması için korucular bölgede devriye gezerken, bölgedeki Alangyi köyünün kabile şefi Kao Çeng-çi de leoparların avcılardan korunması için bir kabile toplantısı düzenledi.

     Formosan leoparları, Tayvan’a özgü bir canlı türü olarak biliniyor. Gelen haberlerin ardından bu canlının bulunması için bilimsel çalışmaların tekrar başlaması bekleniyor.

     AJANSLAR

     1 MART 2019

 

236 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir