Atacama Çölü’nde Garip Bakteriler Bulundu

 

isediyani

Şili’deki Atacama Çölü’nde yapılan çalışmalarda ilginç bir bakteri türü keşfedildi. Bakterilerin dağınık da olsa koloniler kurabildikleri gözlemlendi.

 

 

     Dünya’nın Mars’a en çok benzeyen bölgesi kabul edilen Şili’deki Atacama Çölü’nde yapılan çalışmalarda ilginç bir bakteri türü keşfedildi. Bakterilerin dağınık da olsa koloniler kurabildikleri gözlemlendi.

     Araştırmacılar, araçla birlikte çölün çeşitli bölgelerinden örnekler topladı. Zoe adlı araç, topladığı bazı toprak örneklerinde bakteriler olduğunu keşfetti.

     Bilimsel anlamda henüz bilinmeyen bakteriler üzerinde yapılan incelemeler, bu türün bölgedeki aşırı sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılardan biyolog Stephen Pointing, bu çalışmada araçların Mars’tan toprak yüzeyinin altına ait örnekler alabileceğinin ortaya çıktığını belirterek şöyle dedi: “Bu önemli çünkü çoğu bilim insanı yüzeydeki yüksek radyasyon, düşük sıcaklık ve su yoksunluğu gibi yaşamı imkânsız kılan zorlu koşullardan kaçınmak isteyen canlıların yüzey altında yaşadığına emin.”

     Toprağın daha derinlerine inildikçe, bakterilerin tuzlu ve yüksek alkalin oranına sahip toprakta yayılabileceği anlaşıldı. Bakteri, besin ihtiyacını metandan karşılıyor. Bu da bu bakterinin Mars’ta yaşayabileceğini gösteriyor. Metan, kızıl gezegende en çok bulunan maddeler arasında yer alıyor. Araştırma, artık 2 m derinliğe kadar kazabilecek şekilde üretilen Mars araçlarının kazmaya nereden başlayabilecekleri konusunda da bir fikir veriyor.

     FRONTIERS IN MICROBIOLOGY

     28 ŞUBAT 2019

234 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir