19 Yaşındaki Merve, 37 Keçiye Bakıyor

 

isediyani

Siirt (Sêhrd) ilimizin Baykan (Xana Hewêl) ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Merve Türköz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Genç Çiftçi Projesi” sayesinde hayvancılık yapıyor.

 

     Siirt (Sêhrd) ilimizin Baykan (Xana Hewêl) ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Merve Türköz, şimdiden hayvancılığa başladı ve tam 37 keçiye bakıyor. Merve, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Genç Çiftçi Projesi” sayesinde hayvancılık yapıyor.

     Siirt’in Baykan (Xana Hewêl) ilçesine bağlı Yukarı Tütenocak (Koxa Jor) köyünde yaşayan Merve , “Genç Çiftçi Projesi”nden faydalanmak için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne başvuru yaptı. Başvurusu onaylanan Merve’ye 37 keçi hibe edildi.

     Hedefinin hayvan sayısını artırmak olduğunu belirten Merve, yetiştiricilik yapmayı sevdiğini söyledi. Merve, “Hayvanlarıma yem veriyorum, temizliklerini yapıyorum, civar köylerde otlatıyorum. Hayvancılığı severek yapıyorum” diyerek, sözlerine şunları ekledi: “Sürümü büyütmek istiyorum. Bir kadın olarak ben yapabiliyorsam, herkes yapabilir. Kadınlara örnek olmak istiyorum.”

     Merve’nin babası Muzaffer Türköz de kızına her zaman destek olduklarını belirterek, “Kızım bu projeyi duyduğunda başvuru yapmak istedi. Ben de destekçisi oldum” diye konuştu.

     Baykan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Meral Alkaş Ceylani de proje kapsamında gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Gençlerin tarım alanında aktif şekilde söz sahibi olması için çalışmalarımız sürüyor. Kırsal kesimde tarım nüfûsu ne yazık ki yaşlanmaya başladı. Özellikle bu tür projelerle tarımsal nüfûs gençleşiyor. Merve kızımız da bu kapsamda projeden faydalandı, işletmesini kurdu. Merve, aile ekonomisine katkı sağlamasının yanısıra birçok kadın çiftçimize de örnek olmuştur.”

     ANADOLU AJANSI

     28 ŞUBAT 2019

Merve, anne babasıyla…

 

477 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir