Mavi Balinaların Göç Rotasını Hafızâları Çiziyor

 

isediyani

Mavi balinalar, bulundukları ortama göre rota çizen göçebe kara hayvanlarından farklı olarak, yer değiştirirken çoğunlukla hafızâlarını kullanıyor.

 

     Bahar aylarının yaklaşmasıyla hayvanlar âleminde de göç dönemi başladı. Dünyanın en büyük canlılarından mavi balinalar da her bahar kerevit ve istiridye gibi deniz kabuklularının peşine düşerek, Costa Rica açıklarından ABD’nin Pasifik kuzeybatı kıyısına doğru yol alıyor.

     Bilim insanları, ağırlıkları 100 tonu aşan bu dev balinaların göç rotasını yakından gözlemlese de bugüne kadar rotayı neye göre belirledikleri bir sır perdesiydi. Rota mevcut şartlara göre mi belirleniyor ya da aynı rota yılın aynı günlerinde mi izleniyor?

     Amerikalı bilim insanları bu sorulara yanıt buldukları kanısında.

     10 yıl boyunca 60 mavi balinanın hareketlerini yakından takip eden uzmanlar verileri, kabukluların beslendiği fitoplanktonların çoğaldığı dönemle karşılaştırdı. Araştırmaya göre mavi balinalar, bulundukları ortama göre rota çizen göçebe kara hayvanlarından farklı olarak, yer değiştirirken çoğunlukla hafızâlarını kullanıyor. Ekolojist Briana Abrahms, “Mavi balinaların hafızâlarına güvendiklerini düşünüyoruz. Ya da zaman içerisinde kabuklularla ilgili zamanlamaya dair edindikleri deneyimlere dayanıyorlar” diyor.

     Abrahms’a göre bunun başlıca sebebi, oldukça dinamik yapıya sahip okyanuslarda yaşam ortamlarının sürekli değişime uğraması. Abrahms, iklim değişikliğinin de nesli tükenmekte olan mavi balinalar için bir tehlike olduğunu hatırlatıyor: “Doğal ortamlardaki değişim balinaların veya diğer hayvanların adaptasyonundan çok daha hızlı gerçekleşiyor.”

     Mavi balinaların deneyimlerini referans alarak aynı rotada göç etmesi, dev hayvanların değişken okyanus şartlarında sürprizle karşılaşmaktansa güvenli bölgede kalmayı tercih etmeleri olarak görülüyor.

     PROCEEDINGS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES

     26 ŞUBAT 2019

 

225 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir