Dînlerin Tanrıları Hâlâ İnsan İcadlarına Göre Hareket Ediyor | Japonya’daki Bir Tapınakta Budist Robot Hizmete Başladı

 

isediyani

Dînlerin Tanrıları hâlâ insan icadlarına göre hareket ediyor: Japonya’daki bir tapınakta Budist rahip hizmete başladı.

 

 

     Japonya’nın geleneklerine bağlılığıyla bilinen Kyoto şehrinde, 400 yıllık bir Budist tapınağında genç öğrencilere tavsiye verme işi bir robota verildi. Kyoto şehrinde bulunan tapınakta görevli robotun adı Kannon.

     Android Kannon, geleneksel Budist inanışındaki Merhamet Tanrısı üzerinden oluşturuldu. Cumartesi günü Kodaiji Tapınağı’nda ilk vaazını veren robot, Mart ayında halka açık vaazlar vermeye başlayacak.

     900.000 Dolar’dan fazla paraya mal olan robot, Zen Tapınağı ve Osaka Üniversitesi’nden akıllı robotlar profesörü Hiroşi İşiguro’nun çalışması. Tapınaktan gelen ve Buda öğretilerini paylaşacak bir robot üretilmesi yönündeki isteğe olumlu karşılık veren profesör, projeyi başarıyla tamamladı.

     Budist imgelerinin yayılmasıyla dînin dünya çapında yayıldığını söyleyen rahip Tenşo Goto, bu robot sayesinde Buda öğretisinin günümüz insanlarının kalbine erişeceğini düşünüyor. Goto, “Pekçok insanın gelip robotu görmesini ve bu esnada Budizm’in özü hakkında düşünmesini istiyoruz” dedi.

     Budist inanışına göre Merhamet Tanrısı Kannon, insanlara yardım etmek için anında şekil değiştirebilme yeteneğine sahip. Android Kannon da O’nun son inkarnasyonu olarak görülüyor. (Reenkarnasyon: Yeni bedende doğmak / Enkarnasyon: Hristiyanlık’taki Teslis Üçlemesi’nde Kutsal Rûh / İnkarnasyon: İlahî güçlerin ve Tanrılar’ın, insanların karşısına çıkmak için insan, at, kuş gibi basit figürlere bürünmesi)

     196 cm boyundaki robot, bedenini, kollarını ve başını oynatabiliyor. Robotun silikonla kaplanan kısımları ise elleri, yüzü ve omuzları. Robotun sol gözünde ise bir kamera bulunuyor.

     Robot, Japon Heart Sutraları (Budist Yazıları)’ndan seramoniler yapacak şekilde üretildi. Yabancı ziyaretçiler için de İngilizce ve Çince versiyonları projeksiyonla yansıtılıyor.

     JAPAN TIMES, ASIA NEWS, ASAHI, BUDDHIST DOOR

     26 ŞUBAT 2019

 

212 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir