Kürtçe’nin Zazakî Lehçesi Almanya’da Okullarda Anadil Dersi Olarak Okutulmaya Başlandı

 

isediyani

Almanya’da Kürtçe’nin Zazakî lehçesi okullarda anadil dersi olarak okutulmaya başlandı.

 

 

     Almanya’da Kürtçe’nin Zazakî lehçesi okullarda anadil dersi olarak okutulmaya başlandı.

     Kuzey Ren Vestfalya (Nordrhein – Westfalen) eyaletindeki okullarda Zaza Kürtçesi okullarda ders olarak verilmeye başlandı. Zaza Kürtçesi ile ilk dersler Duisburg’daki okullarda yapılmaya başlandı.

     42 yıllık öğretmen Hakkı Çimen ve 30 kişilik ekibinin 3 yıllık çalışmasının sonucu olarak Alman okullarında Zazaca anadil derslerinin verilmesini, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Hükûmeti Eğitim Bakanlığı onayladı. Öğretmen Hakkı Çimen, Zazaca eğitimin anadil olarak okutulmasının bir ilk olduğunu söyledi. Almanya’da yaklaşık 300 bin Zaza Kürdü’nün yaşadığına dikkat çeken Zazaca öğretmeni Hakkı Çimen, emeği geçen herkese teşekkür ederek mutluluğunu şu şekilde paylaştı: “Alman eğitim sisteminde Zazaca’nın anadil dersi olarak verilmesi fikrini 2015 yılında dillendirdik. Daha sonra Duisburg ve Çevresi Zaza Velileri Derneği’ni kurduk. Bu işe gönül vermiş insanlarımızda kurduğumuz kadroyla çalışmalarımızı sürdürdük. Daha sonra Tunceli Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün bilimsel desteğini aldık. Dr. Zülfü Selcan’ın katkıları bize güç verdi. Çalışmalarımızı NRW Eyaleti Eğitim Bakanlığı’na taşıdık. Buradaki en büyük rehberimiz SPD Milletvekili Serdar Yüksel oldu. Tarihte bir ilk oldu ve Alman eğitim sisteminde Zazaca anadil dersi olarak kabul edildi.”

     İlk önce Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde, daha sonra Almanya geneline yayılacaklarını belirten Hakkı Çimen, kendi hazırladığı ders kitaplarıyla ders başı yaptığına vurgu yaparak, “Duisburg şehrinin 4 okulunda Zazaca Menşey Dersi (Herkunftssparahlicher Unterricht) başlaması bizi çok sevindirdi. 70’in üzerinde çocuğumuz Duisburg’da haftada 3 saat Zazaca dersi almaktadır. Ben Zazaca öğretmeni olarak anne, baba ve çocuklarda büyük bir ilgi ve sevinç gözlemlemekteyim. Velilerimiz, çocukları derslere getirme ve alma işinde birbirlerine karşı büyük bir yardımlaşma içerisindedirler. Zazaca derslerinin oturması için insanlarımız özveride bulunmaktadırlar” dedi.

     GAZETE DUVAR, SEDİYANİ HABER

     25 ŞUBAT 2019

586 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir