4 Yaşındaki Abla, 7 Aylık Kardeşini Yangından Kurtardı

 

isediyani

Kars (Qerıs)’ta bir evde çıkan yangında, 4 yaşındaki kız çocuğu, 7 aylık bir bebek olan kardeşini alevlerin arasından kurtardı.

 

     Kars (Qerıs)’ta 4 yaşında bir kız çocuğu, evde kardeşiyle birlikte uyurken yangın çıktı. Küçük kızın o anda yardım isteyebileceği kimse yoktu. Alevlerin ortasında kalan çocuk, 7 aylık kardeşini kucağına alıp evden çıkmayı başardı.

     Kars’ın Bülbül mahallesindeki tek katlı evde oturan Sebahat Temel (73) – Mehmet Temel (74) çifti, 5 Şubat günü, uyuyan torunları 4 yaşındaki Ceren ve 7 aylık bir bebek olan kardeşi Asmin’i evde bırakarak dışarı çıktı. Çocuklar uykuya devam ederken, evde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevlerin yükseldiği evde soba borularının düşmesi üzerine 4 yaşındaki abla Ceren uyandı. Alevleri gören Ceren, 7 aylık kardeşi Asmin’i uyandırarak kucağına aldı ve kapıya doğru gitti. Kardeşini ve kendisini yangından kurtaran Ceren, kapıyı açarak dışarı çıkmayı başardı.

     Evlerine dönen Temel çifti ise torunlarının alevlerden kurtulduğunu görüp, sevinç yaşarken, itfaiyeye haber verdi. İhbarla gelen itfaiye görevlilerinin müdahale ettiği yangın söndürüldü, ancak ev kullanılamaz hale geldi.

     Kardeşini yanmaktan kurtaran minik kahraman Ceren, “Evde kardeşimle uyuyorduk. Ayağıma birşey düştü ve ben uyandım. Alevleri görünce de hemen kardeşimin yanına gittim ve kucağıma alıp dışarı çıkardım. Eğer kardeşimi alıp çıkarmasaydım yanacaktı. Şimdi çok mutluyum” dedi.

     Temel çiftinin komşuları Fatma Oğultarhan ise yangın anında çocukların içeride olduğunu duyduklarında çok üzüldüklerini fakat Ceren’in Asmin’i de alarak dışarı çıktığı öğrenince de rahat nefes aldıklarını söyledi.

     Ev yangınında minik Ceren’in kahramanlığı, Kars Valisi Türker Öksüz’ün Bülbül mahallesi’ndeki halk buluşması toplantısında ortaya çıktı. Vali Öksüz’ün düzenlediği toplantıya katılan Mehmet Temel, evinin yandığını belirterek, Öksüz’den destek istedi. “Gereken yapılacak, sen merak etme” diyen Vali Öksüz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı ekiplerini inceleme yapmaları için eve gönderdi.

     AJANSLAR

     24 ŞUBAT 2019

 

264 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir