Zebraların Çizgilerinin Ne İşe Yaradığı Anlaşıldı

 

isediyani

Yeni bir araştırma, zebraların çizgilerinin ölümcül hastalıklar taşıyan at sineklerinin üzerlerine konmasını engellediğine işaret ediyor.

 

 

     Bilim insanları zebraların çizgilerinin ne işe yaradığı sorusuna yüzyıllardır yanıt arıyor. Bu konuda şimdiye kadar farklı teoriler ortaya atıldı. Bunlar arasında çizgilerin hayvanların vücut ısısını ayarlaması, yırtıcılara karşı koruma sağlaması ve hatta bireysel tanınma gibi sosyal bir işlev görmesi de var.

     Yeni bir araştırma, zebraların çizgilerinin ölümcül hastalıklar taşıyan at sineklerinin üzerlerine konmasını engellediğine işaret ediyor.

     Britanya’daki Bristol Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, atların üzerine zebra desenli ve tek renk örtüler örtüldü. Araştırma heyetinin başkanı Prof. Tim Caro’ya göre, hayvanlara yaklaşan sinek sayılarında farklılık görülmedi. Ancak sineklerin çoğunun zebra desenli atlara yaklaşırken yavaşlayamayıp yalpaladıkları gözlendi. Bazı sineklerin de son anda ata konmaktan vazgeçip uçmaya devam ettikleri görüldü. Çizgiler uzaktan sinekleri caydırmasa da, bu hayvanların zebra desenli örtüsü olan atların üzerine konma oranları dörtte bir azaldı. Caro, araştırmaya katılan biyologların büyük bölümünün çizgilerin tek işlevinin sineklerle ilişkili olduğunda görüşbirliğine vardığını söylüyor.

     Zebraların 11 farklı alt türü olsa da, bütün zebra türleri iki renkli, çizgili görünüşe sahipler. Son araştırmaya göre bu görünüş, at sineği gibi parazitlerin zebralara musallat olmasını engelliyor.

     Afrika at sinekleri, özellikle Latin Amerika’da her yıl binlerce insanın ölümüne yol açan Rodezya uyku hastalığı ve kasları eriterek ölümcül olabilen Afrika at vebası gibi hastalıklara neden oluyor. Dr. Martin How da, “Hayvanlar için ısırılmaya karşı ölüm – kalım meselesi olacak bir konuda gerçekten güçlü bir seçilim baskısı sözkonusu” dedi. Bu sonuçların insanlar için de yararlı olabileceğini söyleyen How, “Araştırma sırasında sineklerin çizgili desenli kıyafetler giyen ekip üyelerine, koyu giysililere oranla daha az saldırdıkları görüldü” dedi.

     PLOS ONE, BBC

     22 ŞUBAT 2019

 

388 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir