Nesli Tükendiği Sanılan Dev Kaplumbağa Ortaya Çıktı

 

isediyani

Ekvador’a bağlı Galapagos Adaları (Archipiélago de Colón)’na ait Fernandina Adası’nda, en son 113 yıl önce görülen ve neslinin tükendiği sanılan bir kaplumbağa türüne rastlandı.

 

     İnsanoğlunun dünyaya yaptıklarını görebilmek için dev Galapagos kaplumbağalarına bakmak yeterli. Sadece büyük oldukları için tam 100.000 tanesi katledilen ve aslında insanlara hiçbir zararı olmayan bu canlılardan günümüzde sadece 15 adet tür kaldı. Ancak kaplumbağalara dair güzel haberler de görmüyor değiliz.

     Ekvador’a bağlı Galapagos Adaları (Archipiélago de Colón)’na ait Fernandina Adası’nda, en son 113 yıl önce görülen ve neslinin tükendiği sanılan bir kaplumbağa türüne rastlandı. Ekvador Çevre Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Galapagos Millî Parkı ve Galapagos’u Koruma Kuruluşu tarafından yürütülen ortak bir keşif sırasında, 100 yaşından büyük olduğu sanılan dişi bir Fernandina dev kaplumbağasının canlı bulunduğu duyuruldu.

     Adada türe ait daha fazla kaplumbağa olduğunu düşünen çevrecilerin, dev kaplumbağayı, Santa Cruz Adası’ndaki bir hayvan besleme merkezine götürdükleri belirtildi. Canlı bir Fernandina dev kaplumbağasının, en son 1906 yılında görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

     Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, Fernandina dev kaplumbağasını, kritik tehlikede ve muhtemelen nesli tükenmiş türler arasında listeliyor. Birçok dev kaplumbağa türünün aksine, Fernandina kaplumbağasının en büyük belası insanlar değil. Oldukça yabani bir bölgede yaşayan bu hayvanlara insanların olumsuz bir müdahalesi yok. Ancak içinde bulundukları habitat fazlasıyla vahşi ve kendisine zorluk çıkaran hayvanlarla dolu. Tehlikeden kaçabilen bir yapılarının da olmaması kendileri için bir başka problem.

     Galapagos Adaları, 1979 yılında UNESCO tarafından “Dünya Miras Alanı” ilan edilmişti.

     EKVADOR ÇEVRE BAKANLIĞI

     22 ŞUBAT 2019

 

275 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir