Nesli Tükendiği Sanılan Dünyanın En Büyük Arısı Ortaya Çıktı

 

isediyani

Bilim çevresinde nesli tükendiği düşünülen dünyanın en büyük arısı, Endonezya’da ortaya çıktı.

 

 

     Bilim çevresinde nesli tükendiği düşünülen dünyanın en büyük arısı, Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya’da ortaya çıktı. Yetişkin bir insanın başparmağı boyutundaki arıya ücra bir Endonezya adasında rastlandı. 

     Günlerce aramaların sonunda vahşi doğa uzmanları, tek dişi arının fotoğrafını çekti ve filme aldı.

     “Wallace’ın dev arısı” olarak bilinen arı, Charles Darwin ile birlikte evrim teorisini ileri süren İngiliz doğacı ve kâşif Alfred Russel Wallace’ın 1858 yılında yaptığı keşifle biliniyor. Bilim insanları 1981 yılında birkaç örnekle karşılaşmış ancak o tarihten bu yana bu arılar görülmemişti.

     Ocak 2019’da Wallace’ın ayak izlerini takip eden bilim ekibi, Endonezya içinde yolculuğa çıktı. Arıya ise bugün rastlandı. Arıyı ilk kez görüntüleyen doğa tarihi fotoğrafçısı Clay Bolt, “Bu tükendiği düşünülen uçan buldog böceğini görmek ve doğada bunun kanıtıyla karşılaşmak nefes kesiciydi. Bu büyük ve güzel arıyı hayatta görmek ve dev kanatlarının sesini duymak inanılmazdı” dedi.

     Endonezya’da Kuzey Moluccas olarak bilinen adalardaki ormanlar hâlâ dünyada en çok aranan ender böceklerin yaşam alanı. Böceklerin ticaretiyle ilgili henüz yasal korumalar yok.

     Ekibin üyesi ve Princeton Üniversitesi’nde böcekbilimci ve arı uzmanı Eli Wyman, bu keşfin ilerideki araştırmaları arttıracağını ve bu türü tükenmeye karşı koruyacağını umduğunu söyledi. Geziyi dünyadaki “kayıp canlı türleri” için program başlatan çevre grubu Küresel Vahşi Hayatı Koruma (GWH) örgütü finanse etti. Örgütten Robin Moore, “Bu arıları koruma anlamında dünyaca ünlü yaparak canlı türlerinin kaybolmasındansa daha parlak bir geleceğe sahip olacağına inanıyoruz” dedi.

     Ocak ayında örgüt dünyadaki tek kaldığı sanılan ender Bolivya kurbağalarından kalan üyeleri bulmuştu.

     Kanat açıklığı yaklaşık 6 cm olan Wallace dev arısı, dünyanın en büyük arısı. Dişi arı yuvasını kanatlı karınca tümseklerine yapıyor. Yuvası için büyük çenesiyle ağaç reçinesi toplayarak karıncaların istilasını engellemek amacıyla yuvanın kenarına sürüyor. Bu canlı türü reçine için güney ormanlarına ve ağaçlarda yaşayan kanatlı karıncalara bağlı. Wallace arıyı, “Eşek arısına benzeyen büyük siyah ve geyik böceği gibi devâsâ çenesi olan bir arı” olarak tarif etmişti.

     BBC

     21 ŞUBAT 2019

 

529 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir