Neptün’ün En Küçük Uydusu, Parçalandıktan Sonra Tekrar Doğmaya Devam Ediyor

 

isediyani

Neptün’ün en küçük uydusu Hippocamp, defalarca kez parçalanmasına rağmen, tekrar tekrar parçalarını biraraya getirerek adetâ yeniden doğuyor.

 

     Güneş Sistemimiz’de yer alan gezegenlerin her birinin kendine has ilgi çekici özellikleri mevcut. Neptün de bunlardan biri. Gezegen, sıradışı uydu sistemi ile diğerlerinden ayrılıyor.

     Neptün, Triton adında devâsâ büyüklükte olan bir uyduya sahip. Triton’un yörüngesinde ise 7 adet küçük uydu yer alıyor. Dev uydunun yörüngesinin dışında ise 6 adet daha küçük boyutlarda uydu bulunuyor. Buraya kadar oldukça ilginç olan sistem, yörüngede bulunan en küçük uydunun özellikleri ile çok daha ilgi çekici bir hal alıyor.

     Hippocamp adı verilen, Neptün’ün en küçük uydusu defalarca kez parçalanmasına rağmen, tekrar tekrar parçalarını bi araya getirerek adetâ yeniden doğuyor. İlk defa yaklaşık 4 milyar yıl önce, kendisinden çok daha büyük boyutlarda bir uydu tarafından parçalandığı tahmin edilen Hippocamp, zaman içerisinde tekrar eski haline döndü. Bilim insanlarının yaptıkları gözlemler sonucunda, bu duruma Neptün’ün uyguladığı çekimin neden olduğu ortaya çıktı.

     Yapılan açıklamalara göre, her defasında dağılarak küçük parçalara bölünen uydunun parçaları, çekim kuvveti sayesinde uzaya dağılmıyor. Bu küçük uydu, bir süre sonra da yine çekim kuvvetinin etkisi ile yeniden doğuyor. Bilim insanları, bu süreci milyarlarca yıldır devam ettiren Hippocamp’a “savaşçı uydu” diyor.

     NASA, WEBTEKNO

     21 ŞUBAT 2019

 

246 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir