Ay’da Su Üretmenin Formülü Bulundu

 

isediyani

NASA uzmanları, Ay yüzeyinde kimyasal yollarla su bileşenleri üretmenin formülünü keşfetti.

 

 

     Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanları, Ay yüzeyinde kimyasal yollarla su bileşenleri üretmenin formülünü keşfetti.

     NASA’dan yapılan açıklamada, araştırmacıların “Güneş rüzgârı” adı verilen, uzay boşluğundaki elektron yüklü parçacık akışının Ay’a belirli bir hızda ulaşması halinde, su bileşeni elementlerin tutunmasına elverişli ortam sağladığı belirtildi.

     NASA uzmanları geliştirdikleri bilgisayar simülasyonunda, Güneş rüzgârının Ay yüzeyine taşıdığı proton parçacıklarının elektronlarla etkileşime girmesiyle hidrojen (H) atomları üreteceğini, bu atomların da daha sonra yüzey boyunca ilerleyerek “regolit” denilen Ay toprağındaki silis (Si02) ve diğer moleküllere bağlı oksijen (O) atomlarına tutunabileceğini kanıtladı. Uzmanlar, çarpma hızının yarattığı kimyasal tepkimeyle birbirine tutunan hidrojen ve oksijen moleküllerinin, suyun temel bileşeni olan hidroksili (OH) ya da H2O’yu üreteceğini belirtti.

     Bilim insanları, Güneş rüzgârının Ay’ın yüzeyine taşıdığı elektrik yüklü parçacıkların Ay yüzeyine 450 km hızla çarptığı zaman Ay toprağının bileşenleri silikon, demir ve oksijen atomları arasındaki bağları kırdığı ve oksijen atomlarını ayrıştırarak hidrojene tutunmaya elverişli hale getirebileceğini vurguladı. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden plazma fizikçisi William Farrell, “Her kaya, Güneş rüzgârına maruz kaldıktan sonra su üretme potansiyeline sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

     NASA, JGR PLANETS

     21 ŞUBAT 2019

232 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir