Senegal’de Kaplumbağalara Ait Bir Köy: Keur Mbonatt Yi

 

isediyani

Senegal’de ismi yerel dilde “Kaplumbağa Köyü” anlamına gelen Keur Mbonatt Yi, yaklaşık 250 kaplumbağaya evsahipliği yapıyor.

 

     Senegal’de ismi yerel dilde “Kaplumbağa Köyü” anlamına gelen Keur Mbonatt Yi, yaklaşık 250 kaplumbağaya evsahipliği yapıyor. Koruma alanı olan köy, nesli tükenmekte olan yaklaşık 250 kaplumbağayı barındırıyor.

     Başkenti Dakar’ın 45 km kuzeybatısında bulunan ve ülkenin önemli turistik yerlerinden Pembe Göl yakınında yer alan, yaklaşık 15 hektarlık koruma alanına sahip Keur Mbonatt Yi’yi yılda 10 binden fazla kişi ziyaret ediyor. Avrupa Birliği (AB)’nin finansmanıyla 1993 yılında kurulan ancak 1996’ya kadar ziyarete kapalı tutulan köy, doğal habitatlarında nesli tükenmekte olan dev kaplumbağaların nüfûsunun korunması ve çoğaltılması için önemli bir işlev görüyor.

     Nesli tükenmekte olan 70’i dişi 250’den fazla kaplumbağaya, burada 5 görevli ve bir biyolog tarafından bakılıyor. Kaplumbağaların çoğalmaları ve beslenmelerine yardımcı olan görevliler, uygun bir ücret karşılığında ziyaretçilere rehberlik hizmeti de sunuyor.

     Köyün en çok dikkat çeken yerlerinden biri, kaplumbağaların 8 yaşına kadar tutuldukları bakım alanı. Genç kaplumbağalar için 9, yetişkinler için ise 6 bölüm bulunuyor. Burada doğan kaplumbağaların bazıları 13 yaşına ya da yetişkinliğe ulaştıklarında doğaya bırakılıyor. Köyden 2006’dan 2011’e kadar yaklaşık 50 kaplumbağanın doğaya salındığı biliniyor.

     Keur Mbonatt Yi’de, aralarında kara ve tatlı su kaplumbağalarının yer aldığı 11’den fazla tür bulunuyor. İki gün yemek yemeden durabilen kaplumbağalar günde bir kere besleniyor. Tek seferde ağırlıklarının üçte biri kadar su içebilen kaplumbağalar aylarca su içmeden yaşayabiliyor. Kara kaplumbağaları 100 kg’a kadar ulaşabilirken, 150 yıla yakın yaşayabiliyor.

     Senegal yasalarıyla korunan kaplumbağaların ticaretinin yapılması ise yasak.

     ANADOLU AJANSI

     20 ŞUBAT 2019

 

320 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir